Nieprawidłowy adres pozwanego na pozwie

Pytanie:

"Co mam zrobić, gdy w pozwie podałam adres rodziców męża, ale on niestety, nie wyprowadził się do nich. Mieszka razem ze mną. Boję się, że nie odbierze listu z sądu i nie stawi się na rozprawę, czy mogę udać się do sądu i zmienić adres?"

Odpowiedź prawnika: Nieprawidłowy adres pozwanego na pozwie

W pozwie należy podać adres, pod którym mąż faktycznie mieszka. Podanie adresu, pod którym mąż nie mieszka (adresu jego rodziców) w pozwie rodzi niebezpieczeństwo braku prawidłowego doręczenia pism sądowych. W szczególności, gdy na zwrotce dotyczącej odmowy przyjęcia przesyłki poleconej znajdzie się adnotacja, że adresat nie mieszka pod tym adresem.

W przedstawionej sytuacji można postąpić na kilka sposobów.

Pierwszym wyjściem jest pozostawienie sprawy swojemu biegowi. Sąd sprawdzi braki formalne pozwu, wezwie do ich uzupełnienia i nastąpi próba doręczenia pozwu pozwanemu. Jeżeli pismo nie będzie mogło zostać doręczone to sąd wezwie do podania aktualnego miejsca pobytu pozwanego. Taka procedura będzie jednak trwała pewien czas. Jednakże jeżeli mąż odbierze jednak pismo, nie będzie potrzeby jej przeprowadzenia.

Drugim wyjściem jest wysłanie pisma procesowego lub złożenie takiego pisma na dzienniku podawczym (po wcześniejszym dowiedzeniu się jaka sygnatura została nadana sprawie - informację taką można otrzymać w sekretariacie sądu) ze wskazaniem aktualnego miejsca pobytu męża.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika