Niestawiennictwo pozwanego małżonka na rozprawie

Pytanie:

"Założyłam sprawę w sądzie o rozdzielność majątkową. Mąż na pierwszą sprawę nie przyszedł, zależy mi na czasie. Sąd nie podjął żadnych środków zapobiegawczych, aby mąż był na przyszłej rozprawie. Wyznaczył ją za 2 miesiące. Czy wyznaczanie terminów rozpraw przez Wysoki Sąd będzie w nieskończoność? Czy nie można temu zapobiec na drodze prawnej? Jak wymóc na małżonku stawiennictwo w sądzie?"

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo pozwanego małżonka na rozprawie

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego złożyła Pani w sądzie pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Postępowanie w niniejszej sprawie toczy się w trybie procesowym zwykłym. W sprawie o orzeczenie rozdzielności majątkowej małżeńskiej nie jest obligatoryjne przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. W toku postępowania rozpoznawczego, sąd jednak wzywa drugą stronę postępowania pozwanego do stawiennictwa na rozprawie. Stąd też wezwanie sądu na ponowną rozprawę i wezwał pozwanego do stawiennictwa. Jeśli pozwany nie stawi się ponownie (sąd może go wezwać ponownie po kolejnym niestawiennictwie) sąd podejmie decyzję o wydaniu wyroku zaocznego w sprawie. Sąd nie będzie więc wyznaczał rozpraw w nieskończoność, lecz wyda ostatecznie wyrok zaoczny w sprawie. Postępowanie cywilne nie przewiduje zmuszenia strony - pozwanego - do stawiennictwa w sądzie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika