Nieważność testamentu własnoręcznego

Pytanie:

"W testamencie złożonym w sądzie występują nastepujące zastrzeżenia: - data sporzadzenia testamentu została dopisana (wyraźnie większe cyfry w dacie) - słowa"Mój testament" dopisane nad datą też większymi literami - w dolnej lewej części pod podpisem testora są dwa podpisy osób, jedna z nich jest wynieniona w tetamencie jako spadkobiorca. Z treści testamentu nie wynika, że te osoby były świadkami jego sporządzenia. Również jest pewne, że te osoby nie były świadkami przy jego sporządzeniu. Sama treść testamentu nie budzi zastrzeżeń, testor w treści użył stwierdzenia "po mojej śmierci". Czy powyże opisane zastrzeżenia mogą spowodować odrzucenie testamentu? Czy opina grafologa o dopisaniu przez osobę trzecią w/w może doprowadzić do unieważnienia testamentu? "

Odpowiedź prawnika: Nieważność testamentu własnoręcznego

Zgodnie z art. 949 kodeksu cywilnego, testament powinien być w całości - przez spadkodawcę - sporządzony pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. Brak daty nie pociąga za soba niewazności testamentu, jeżeli nie wywołuje watpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu luhb co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. W analizowanym przypadku data została na testamencie dopisana. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iz dopisała ja osoba trzecia. Równiez inne dopiski - takie jak "Mój testament" - jeżeli sporządzone zostały przez osoby trzecie moga stanowic podstawę uznania niewazności testamentu. Testament powinien bowiem byc sporządzony [*w całosci*] pismem ręcznym spadkodawcy. Z uwagi na charakter rozporzadzenia testamentowego, które można interpretowac tylko na podstawie testamentu, należy traktować wymóg autentyczności całego dokumentu obejmującego testament jako niedopuszczający żadnych odstepstw. Dlatego też istnieje podstawa do uznania nieważności testamentu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika