Obowiązek odpowiedzi na pozew

Pytanie klienta:

""Po posiedzeniu pojednawczym sąd wyznaczył mi czternastodniowy termin na odpowiedź na pozew wniesiony przez męża. Czy muszę odpowiadać? Jeżeli przedstawię zaświadczenie o stanie mojego zdrowia, czy uzyskam przedłużenie tego terminu lub zwolnienie z tego obowiązku? Wg kodeksu cywilnego takiego obowiązku nie ma.""

Odpowiedź prawnika:

Odpowiedź na pozew jest instytucją prawa procesowego, dlatego została ona uregulowana w art. 207 kpc. Zasadniczo odpowiedź na pozew jest fakultatywna, jednakże w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew, przy czym oznacza termin, w którym odpowiedź na pozew należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W sprawach rozwodowych posiedzenie pojednawcze nie jest uważane za rozprawę merytoryczną, stąd w opisywanej sytuacji mógł zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew.

Zgodnie z art. 166 wyżej powołanej ustawy, przewodniczący może z ważnej przyczyny (np. z powodu złego stanu zdrowia) przedłużyć termin sądowy na wniosek zgłoszony przed upływem terminu (w tym przypadku czternastodniowego), nawet bez wysłuchania strony przeciwnej. Nie ma więc przeszkód, aby złożyła Pani wniosek do przewodniczącego o przedłużenie wyznaczonego terminu ze względu na swój stan zdrowia, od uznania sądu zależy jednak, czy wniosek zostanie uwzględniony.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.