Odpowiedź na pozew a sprzeciw od wyroku zaocznego

Pytanie:

"W postępowaniu uproszczonym (gospodarczym) sąd wydał wyrok zaoczny, ponieważ pozwany nie stawił się na rozprawie (mimo wniesionej odpowiedzi na pozew). Czy w takiej sytuacji pozwany może w terminie 7 dni przedstawić zarzuty, twierdzenia i dowody, nawet te niezgłoszone w odpowiedzi na pozew?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na pozew a sprzeciw od wyroku zaocznego

Na podstawie art. 479[18] § 2 kpc, sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew. W sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu. Odpowiedź na pozew wniesiona po terminie podlega zwrotowi. Jak więc wynika z w/w przepisów, jeżeli odpowiedź na pozew została przez Pana skutecznie wniesiona, wówczas sąd nie ma podstawy do wydania wyroku zaocznego.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednak jednoznacznie, czy odpowiedź na pozew została skutecznie wniesiona.

W opisanej sytuacji pozwany ma prawo wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego, w którym wskazałby wszystkie twierdzenia, zarzuty jak i dowody na ich poparcie, nawet te nie wskazane w odpowiedzi na pozew, bowiem albo odpowiedź ta nie została rozpatrzona (została zwrócona z powodu braków formalnych) albo odpowiedź na pozew została uwzględniona, a sąd wbrew przepisom z art. 479[18] § 2 kpc wydał wyrok zaoczny.

Zgodnie z art. 479[14] w zw. z art. 479[18] § 3 kpc, sprzeciw od wyroku zaocznego pozwany jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika