Odpowiedź na zażalenie

Pytanie:

"Sprawa cywilna. Jako strona pisałem czasem swoje zdanie co do treści zażalenia innego uczestnika postępowania sądowego. Sąd drugiej instancji nie ustosunkowywał się do mojej opinii. Czy sąd rozpatrujący zażalenie powinien się odnieść również do treści pisma innego uczestnika postępowania wniesionego jako odpowiedź na zażalenie? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na zażalenie

Zasadniczo przepisy postępowania cywilnego nie charakteryzują instytucji odpowiedzi na zażalenie. Jednakże zgodnie z przepisem art. 397 § 2 kpc, do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu apelacyjnym. Można więc wnioskować, iż prawo nie wyklucza możliwości wniesienia odpowiedzi na zażalenie strony postępowania. Każde pismo procesowe wniesione przez stronę w sposób zgodny z przepisami prawa jest dołączane do akt sprawy. Sąd rozpoznający środek odwoławczy ma więc dostęp do wszelkich dokumentów jakie zostały wniesione przez strony w sprawie. Sąd II instancji, rozpoznając zażalenie, wykorzystuje zarówno materiał zebrany w I instancji, jak i materiał zebrany przed sądem odwoławczym i może dokonywać własnych ustaleń. Sąd ten rozstrzyga merytorycznie zażalenie i w zasadzie nie odsyła sprawy sądowi I instancji. Sąd nie musi się odnieść do każdego pisma w sprawie – nie oznacza to, iż nie brał pod uwagę pisma wniesionego przez stronę. Należy wskazać dodatkowo, iż stronie przysługuje zażalenie na postanowienie sądu (także wydane przez sąd II instancji) wobec czego strona może podnieść i uzasadnić te okoliczności, które były ujęte w pismie stanowiącym "odpowiedź na zażalenie" już bezpośrednio w zażaleniu.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika