Odpowiedzialność Policjanta za szkodę

Pytanie:

"Policjanci jadący w kolumnie nie zachowali wymaganych środków ostrożności w wyniku czego jeden radiowóz najechał na drugi. Powstała szkoda w mieniu albowiem dwa pojazdy zostały uszkodzone. Postępowanie sądowe wobec winnego kierowcy zakończyło się warunkowym umorzeniem. Proszę o odpowiedź czy w świetle obowiązujących przepisów zwłaszcza ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy policji etc z dnia 7.05.1999 szkoda w obu pojazdach winna być liczona łącznie i takiej odpowiedzialności powinien podlegać policjant kierowca czy też rozłącznie jako szkoda w jednym i drugim pojeździe co skutkowałoby podwójną odpow. kierowcy. Proszę także o odpowiedź czy prócz przepisów cytowanej ustawy istnieją jeszcze inne przepisy regulujące tą sprawę?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność Policjanta za szkodę

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z jedną szkodą, polegającą na uszkodzeniu dwóch pojazdów. Jeżeli szkodę tę wyrządził jeden funkcjonariusz, tylko on za całą szkodę będzie odpowiedzialny. Funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność majątkową w granicach rzeczywistej straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Jeżeli więc działania funkcjonariusza doprowadziły do powstania szkody w postaci uszkodzenia dwóch pojazdów, a szkoda ta powstała w wyniku normalnego następstwa jego działania, tylko ten funkcjonariusz odpowiada za powstałą szkodę. Funkcjonariusz nie odpowiada natomiast za szkodę w zakresie, w jakim inny organ lub inna osoba przyczyniły się do powstania lub zwiększenia szkody. Funkcjonariusz odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną nieumyślnie jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości wyrządzonej szkody, jednak odszkodowanie nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego uposażenia przysługującego funkcjonariuszowi. Jeżeli funkcjonariusz umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. Do analizowanej sytuacji, na podstawie omawianej ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zgodnie z tymi przepisami, roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Jeżeli jednak szkoda została przez funkcjonariusza wyrządzona umyślnie, roszczenie pracodawcy ulega przedawnieniu z upływem lat dziesięciu od powstania szkody.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Loki 2016-02-23 19:01:48

    Trzymiesięczne uposażenie funkcjonariusza liczy się brutto czy netto?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika