Odpowiedzialność za długi spadku a brak podziału spadku

Pytanie:

"Odziedziczyłam część spadku z długami, jak wygląda odpowiedzialność za długi jeśli nie było jeszcze oficjalnego podziału spadku?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi spadku a brak podziału spadku

Z przedstawionego pytania wynika, że nie nastąpił jeszcze dział spadku (nie nastąpiło przyznanie każdemu ze spadkobierców poszczególnych przedmiotów majątkowych).
Zgodnie z art. 1034 § 1 do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów. Dopiero od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów. Ponosi więc Pani odpowiedzialność za długi spadkowe z całego swojego majątku solidarnie z innymi spadkobiercami.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika