Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

Pytanie:

"Jakie mogą być konsekwencje nieujawnienia testamentu notarialnego za zgodą wszystkich spadkobierców) tak, aby doszło do dziedziczenia na mocy ustawy? Spadkobierca testamentowy nie jest zainteresowany spadkiem, w skład którego wchodzi udział w nieruchomości, nie stać go na wypłacenie zachowku. Czy można tak postąpić? "

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

Testament jest dokumentem wyrażającym ostatnią wolę spadkodawcy. Ukrycie go może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 276 kodeksu karnego, który stanowi: "Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." Proszę zważyć, iż prawdopodobieństwo wykrycia tego przestępstwa jest bardzo duże, gdyż został on sporzązony w formie aktu notarialnego, tak więc jego treść jest też znana i zachowana przez notariusza, który go sporządzał. Nadto proszę pamiętać o ewentualnej odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z art. 646 kodeksu postępowania cywilnego osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich osób fizycznych i prawnych, a także organów państwowych i samorządowych, mających - na jakiejkolwiek podstawie - testament w swoim dzierżeniu. Powstaje on z chwilą powzięcia wiadomości o śmierci testatora i dotyczy wszystkich testamentów, nawet tych, które są nieważne lub zostały odwołane. Ustawa nie przewiduje jakichkolwiek wypadków pozwalających lub usprawiedliwiających niewydanie testamentu, a zatem każde uchylanie się od jego złożenia jest „bezzasadne”. Niezależnie od tego, czy powstała szkoda i czy poszkodowany jej dochodzi, sąd może nałożyć na uchylającego się grzywnę w wysokości do 1000 zł. Poza tym w postępowaniu spadkowym przewidziany został specjalny tryb na ujawnienie ewentualnego testamentu. Zgodnie z art. 647 kpc w celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduje, sąd spadku może nakazać złożenie oświadczenia w tym przedmiocie, stosując odpowiednio tryb przewidziany do wyjawienia przedmiotów spadkowych. Sąd po wysłuchaniu osoby, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje, wyda z urzędu postanowienie nakazujące jej złożenie testamentu w wyznaczonym terminie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika