Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę

Pytanie:

"W jakim terminie uprawomocniają się pozwolenia na budowę? Czy jakieś przepisy określają to jednoznacznie? Czy gmina może określać taki termin indywidualnie (w tym również skracać)? Czy zainteresowane podmioty (np. Zakład Energetyki) może żądać, aby na pozwoleniu na budowę przyłącza energetycznego była pieczątka Urzędu Gminy stwierdzająca, że decyzja się uprawomocniła, czy też po upływie czasu określonego przepisami (jakimi?) powinien domyślnie uznać, że decyzja jest uprawomocniona?"

Odpowiedź prawnika: Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę

Pozwolenie na budowę, aby mogło być podstawą rozpoczęcia robót budowlanych musi być decyzją ostateczną. Rozumiemy zatem, że chodzi Panu/i o ostateczność decyzji. Wynika to także z tego, że o decyzjach administracyjnych (np. o pozwoleniu na budowę) nie mówi się, że są prawomocne, ale że są ostateczne. Prawo budowlane nie przewiduje szczególnych regulacji w tym zakresie, a zatem należy stosować w tym zakresie ogólne zasady prawa administracyjnego. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Ostateczna taka decyzja jest od dnia, w którym została wydana. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych. Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach. Skoro zatem ostateczność decyzji zależy od tego, czy od tej decyzji służy czy nie służy odwołanie, to żaden podmiot nie jest władny do zmiany tego, a co za tym idzie do skracania/ wydłużenia danego terminu. To, że dana decyzja jest ostateczna wynika z mocy samego prawa i każdy podmiot (organ, urząd, osoba fizyczna, osoba prawna) musi to uznać.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tm 2016-04-14 08:38:45

    Polska to gówno, masło maślane

  • lukenuke 2013-01-31 20:45:10

    nie można dostać tego samego dnia "pieczątki". Widzie, że nie jesteś prawnikiem ;D Postaram Ci w sposób łopatologiczny wyjaśnić twoje wątpliwości. po pierwsze organ administracyjny zgodnie z KPA ma obowiązek poinformować Ciebie o możliwości odwołania się od decyzji. No i na tej decyzji pisze, że w terminie np. 14 możesz się odwołać od jego decyzji, jeżeli Ty lub os. 3 mające interes w sprawie (np. sąsiedzi nieruchomości) zaskarżą decyzję to nie otrzyma ona klauzuli ostateczności. Nie chce tu wchodzić w szczegóły bo bym musiał elaborat na ten temat pisać. Jeżeli nikt nie zaskarża decyzji ww. terminie, to stanie się ona ostateczna. Zgodnie z KPA ostateczna decyzja może być zaskarżane i tu Cię odsyłam do art 16 kpa oraz 269 kpa.

  • Paweł 2013-01-12 20:33:51

    Co wynika z tego wyjaśnienia? Bo ja przeczytałem dwa razy i dalej nie mam pewności czy takie terminy są przewidziane czy nie są. Niby nie są, ale za chwile jest napisane, że tylko decyzje od których nie przysługuje odwołanie (a więc nie łapie się na to pozwolenie na budowę) są ostateczne z dniem wydania. Wszystkie inne STAJĄ SIĘ więc ostateczne po jakimś czasie. Pytanie brzmi tylko - po jakim? Skoro żadne przepisy tego nie regulują to czy to znaczy że w szczególności można dostać pieczątkę o ostateczności decyzji w tym samym dniu, w którym decyzja została wydana?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika