Paragon a kasa fiskalna?

Pytanie:

Czy nieposiadając kasy fiskalnej, a mając możliwość wystawiania paragonów z programu do fakturowania mogę to robić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnicy naruszający ten obowiązek, do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas, tracą prawo do odliczenia 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Wystawienie „paragonu” na podstawie programu do fakturowania z pewnością nie jest wystawieniem paragonu z kasy fiskalnej. Taki paragon może być uznany co najwyżej za rachunek, o którym mowa w przepisach Ordynacji podatkowej (w żadnym zaś razie za fakturę, czy też paragon sensu stricto, wystawiony za pomocą kasy rejestrującej). Jeśli więc podatnik ma obowiązek ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy, to nie może tego obowiązku zastąpić możliwością wystawiania paragonów z programu komputerowego z pominięciem kasy.   

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

M

25.11.2009 17:32:19

Re: Paragon a kasa fiskalna?

A jeśli nie ma obowiazku? To znaczy jeśli jest to kwota nie przekraczająca limitu.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: