Paragon a kasa fiskalna?

Pytanie:

"Czy nieposiadając kasy fiskalnej, a mając możliwość wystawiania paragonów z programu do fakturowania mogę to robić?"

Odpowiedź prawnika: Paragon a kasa fiskalna?

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnicy naruszający ten obowiązek, do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas, tracą prawo do odliczenia 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Wystawienie „paragonu” na podstawie programu do fakturowania z pewnością nie jest wystawieniem paragonu z kasy fiskalnej. Taki paragon może być uznany co najwyżej za rachunek, o którym mowa w przepisach Ordynacji podatkowej (w żadnym zaś razie za fakturę, czy też paragon sensu stricto, wystawiony za pomocą kasy rejestrującej). Jeśli więc podatnik ma obowiązek ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy, to nie może tego obowiązku zastąpić możliwością wystawiania paragonów z programu komputerowego z pominięciem kasy.   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • M 2011-11-25 17:32:19

    A jeśli nie ma obowiazku? To znaczy jeśli jest to kwota nie przekraczająca limitu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika