Pełnomocnictwo procesowe - egzekucja

Pytanie:

"Czy jako wykazany w aktach sprawy pełnomocnik procesowy strony (wierzyciela) otrzymawszy tytuł wykonawczy obejmujący nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności wydany przez Sąd i kierując powyższy nakaz do egzekucji komorniczej, jestem zobowiązany po raz drugi przedłożyć u komornika opłacone pełnomocnictwo procesowe, czy też komornik w sobie tylko wiadomy sposób może zasięgnąć informacji czy w danej sprawie został ustanowiony pełnomocnik procesowy np. zadając pytanie w sądzie?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo procesowe - egzekucja

Pełnomocnictwo procesowe obejmuje z mocy samego prawa umocowanie do:

  • wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
  • wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
  • udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
  • zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
  • odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Jednak to, że pełnomocnictwo procesowe zawiera umocowanie także do złożenia wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji, nie oznacza, że nie ma obowiązku przedstawienia tego pełnomocnictwa komornikowi. Komornik ma pewną możliwość zdobycia takiej informacji w sądzie, jednak wydłuży to postępowanie egzekucyjny, a komornik koszty zapytania skierowanego do sądu wliczy do kosztów egzekucji (może przy tym wcześniej zażądać od wierzyciela zaliczki).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika