PKWiU na znaczki pocztowe

Pytanie:

Jesteśmy agentem poczty polskiej. Sprzedajemy między innymi znaczki pocztowe, zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. W związku z tym, że stosujemy stawkę VAT zwolnioną na sprzedaż znaczków, jaki symbol PKWiU powinniśmy zastosować na wystawianych przez nas fakturach VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu. Zatem zwolniona od podatku jest sprzedaż znaczków pocztowych za cenę równą ich wartości nominalnej (tak też np.: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 25 maja 2004 r., sygn. US35/PP1/443-74/04/PN).

Zgodnie natomiast z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy (tj. podstawową – 22%), dane określone w ust. 1 pkt 4 (tj. nazwa towaru lub usługi) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) nie wskazuje wprost dostawy znaczków pocztowych. Wskazuje się, co prawda, na znaczki w kontekście usług rozrywkowych pozostałych, usług poligraficznych i usługi w zakresie handlu detalicznego znaczkami i monetami (52.48.36), nie mniej jednak wydaje się, że najwłaściwsze będzie uznanie, że dostawa znaczków pocztowych nie jest ujęta w PKWiU i wskazanie na fakturze – zgodnie z rozporządzeniem - art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług jako podstawy zwolnienia z VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 8.12.2017

    Karta podatkowa w 2018 roku

    W obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 21 listopada 2017 r. podano wysokość stawek karty podatkowej obowiązujących w 2018 r. Będą one wyższe niż w roku biężącym.

  • 10.2.2010

    Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.

    Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT\") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 (...)

  • 19.12.2013

    VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

    Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów (...)

  • 4.6.2019

    Co z niedoręczoną przesyłką?

    Nowelizacja wprowadza w Prawie pocztowym właściwe odesłania do ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można (...)

  • 23.12.2013

    VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

    Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.