Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kpk, podejrzany jest obowiązany poddać się: oględzinom zewnętrznym ciała oraz innym badaniom nie połączonym z naruszeniem integralności ciała; wolno także w szczególności od podejrzanego pobrać odciski, fotografować go oraz okazać w celach rozpoznawczych innym osobom.
Art. 20 Ustawy o Policji stanowi, że Policja może uzyskiwać informacje, w tym także niejawnie, gromadzić je, sprawdzać oraz przetwarzać. Może ona pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać w celu realizacji zadań ustawowych informacje, w tym dane osobowe, o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego, osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość oraz o osobach poszukiwanych, także bez ich wiedzy i zgody. Informacje te mogą obejmować m.in. dane osobowe, o których mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, odciski linii papilarnych, zdjęcia, szkice i opisy wizerunku. Informacji tych nie pobiera się, w przypadku gdy nie mają one przydatności wykrywczej, dowodowej lub identyfikacyjnej w prowadzonym postępowaniu.
Z powyższego wynika zatem, że Policja posiadała uprawnienie do przeprowadzenia czynności, o których mowa w pytaniu. Warto dodać, iż ściganie czynu opisanego w art. 190 par. 1 kodeksu karnego następuje na wniosek pokrzywdzonego, mimo to jest to jednak przestępstwo zakwalifikowane jako ścigane z oskarżenia publicznego. Policja nie przekroczyła swoich uprawnień. Może Pan jedynie próbować wykazywać, że pobrane przez Policję informacje na temat Pańskiej osoby nie miały przydatności wykrywczej, dowodowej lub identyfikacyjnej w prowadzonym postępowaniu.