Podatki od darowizny od firmy dla firmy

Pytanie:

"Firma A (podatnik VAT, PIT 19% liniowy) dysponuje oprogramowaniem wartym ok. 20.000 PLN. Ze względu na współpracę z instytucją B (uczelnia) pragnie go podarować tej instytucji. Nie jest to żadna reprezentacja. Instytucja B wykorzysta program do swoich celów statutowych i zarobkowych. Firma A uzyskać też może w przyszłości inne zlecenia lub wynagrodzenia od B. Jakie konsekwencje podatkowe w zakresie podatku dochodowego i VAT rodzi ta sytuacja?"

Odpowiedź prawnika: Podatki od darowizny od firmy dla firmy

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w tym darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Podobnie odnośnie nieodpłatnego świadczenia usługi art. 8 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, iż  wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zatem, jeżeli w stosunku do towaru lub usługi (np. licencji na program komputerowy), który będzie przedmiotem darowizny, nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, to darowizna taka nie jest dostawą towarów lub świadczeniem usługi w rozumieniu ustawy o VAT i w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W sytuacji zaś, gdy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o VAT darującemu przysługiwało wskazane wyżej prawo, to darowizna podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem według właściwej stawki.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych należy zauważyć, iż w myśl art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Oznacza to, że darczyńca w zamian za darowiznę nie uzyskuje jakiegokolwiek ekwiwalentu. Zatem na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych darczyńca nie uzyska przychodu. Niestety darowizna nie będzie również jego kosztem, gdyż w myśl art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. informacja Urzędu Skarbowego w Głogowie z dnia 27 stycznia 2005 r., sygn. PP.443/143/04).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika