Podwyższenie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Pytanie:

"Kiedy można dochodzić podwyższenia alimentów? Mam córeczkę, która w sierpniu kończy 6 lat co wiąże się z pójściem do przedszkola do klasy zerowej. Obecnie alimenty z funduszu alimentacyjnego dostaje w kwocie 170 zł. Były mąż nie płaci bezpośrednio. Córka jest leczona także u nefrologa, co wiąże się z kosztami na leczenie. Czy mam prawo ubiegać się o podwyższenie alimentów i jaka kwota powinna należeć się dziecku w tym wieku?"

Odpowiedź prawnika: Podwyższenie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Podwyższenia alimentów można żądać bez względu na to czy są one wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego, czy też zobowiązany płaci je osobiście. Zmiana wysokości alimentów jest możliwa w przypadku zmiany sytuacji, na podstawie której wydano orzeczenie o alimentach w dotychczasowej wysokości. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy zmieniła się sytuacja majątkowa i zarobkowa zobowiązanego (męża). Zmiana taka następuje, gdy np. mąż dostał lepszą pracę i więcej zarabia. Dla oceny, czy istnieją podstawy do podwyższenia alimentów ważne jest także ustalenie czy zwiększyły się potrzeby uprawnionego (dziecka). Zwiększenie się potrzeb dziecka pozostaje w związku z tym, że jest ono coraz starsze, a zatem wzrastają koszty jego utrzymania np. w związku z rozpoczęciem nauki w przedszkolu. Potrzeby dziecka są większe także, gdy okazuje się, że wymaga ono długotrwałego leczenia lub często choruje. Konkretna kwota podwyższonych alimentów jest ustalana przez sąd na podstawie okoliczności, które uzasadniają jej zwiększenie. Ten, kto żąda podwyższenia alimentów powinien w pozwie wskazać, do jakiej sumy chce zwiększyć świadczenia, czyli jaką kwotę uważa za wystarczającą dla zaspokojenia swoich potrzeb. W razie konieczności sąd zweryfikuje tę ocenę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • wiwiana muszalczy 2018-09-20 09:49:02

  witam mam piątke dzieci na które otrzymuje łacznie 1050zł cała piatka uczy sie mój były nie pracuje , obecnie jestem w zwiazku legalnym i mam jeszcze trójke dzieci malutkich złozyłam pozew rok temu i wyrok bedzie odczytany teraz w piatek , czy jezeli mi przyznaja podwyzke to czy moge ubiegac sie o przyznanie mi zwrotu za ten rok , w którym sprawa sie cały czas odraczała?

 • lilla 2016-05-28 12:07:36

  czy moge podwyzszyc alimenty nie majac faktur za wydatki. Mam troje dzieci dostaje na kazde po 300 zl. Od września dwoje bedzie sie uczyć w gimnazjum a syn idzie do 4 klasy szkoły podstawowej.

 • ALEKSANDRA 2015-05-01 21:57:07

  WITAM MAM PROBLEM Z NAPISANIEM POZWU O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW PŁACONYCH PRZEZ FUNDUSZ ALIMENTACYJNY MÓJ SYN MA JUŻ 8 LAT A ALIMENTY ZOSTAŁY PRZYZNANE JAK MIAŁ ROK I WYNOSZĄ 350 ZŁ.BARDZO BYM PROSIŁA O WZÓR TAKIEGO POZWU.POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ

 • ela 2013-05-25 16:18:30

  Witam .proszę o pomoc w napisaniu pozwu o podwyższenie alimentów na dwoje dzieci z funduszu alimentacyjnego dzieci chodzą do szkoły średniej. Jakie dokumenty i gdzie złożyć

 • Agnieszka 2013-02-12 17:27:06

  Witam.Proszę o pomoc w napisaniu pozwu o podwyższenie alimentów,tylko że alimenty płaci mi Fundusz alimentacyjny.Jakie potrzebuję dokumenty i gdzie mam się udać w tej sprawie?Wzór jeśli można proszę przesłać na mój adres meil.Z góry dziękuję.

 • Elka 2012-12-01 23:15:06

  Witam. Proszę o pomoc w napisaniu pozwu o podwyższenie alimentów, tylko ze alimenty płaci mi Fundusz alimentacyjny. Wzór jeśli można proszę przesłać na mój adres maila

 • Dorota 2012-03-09 18:39:36

  Jak podwyższyć alimenty z Funduszu Alimentacyjnego,jakie sa potrzebne dokumenty i gdzie sie w tej sprawie udać? Czy bezrobotna matka moze sie starac o alimenty z Funduszu,jezeli tak to jakie warunki trzeba spełniać?Prosze o podpowiedz.Z gory dziekuje - Dorota.Ż.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika