e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum porady prawne

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Alimenty z Funduszu a obowiązek płacenia

  Płaciłem alimenty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do komornika ponieważ nie mogłem dogadać się z byłą żoną. Ostatnio dostałem informację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że ten (...)

  Alimenty z Funduszu a obowiązek płacenia
 • Wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego

  Od sześciu lat płacę alimenty (jestem po rozwodzie bez orzekania o winie) - na dwie córki. Jedna ma 13 lat, druga - 18. Obie się uczą. Jak długo mam obowiązek płacić alimenty? Słyszałem, że (...)

  Wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego
 • Początek wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

  Czy fundusz alimentacyjny zwraca pieniądze za poprzednie miesiące (alimenty są przyznane od stycznia tego roku).

  Początek wypłat z Funduszu Alimentacyjnego
 • Odpowiedzialność małżonków za spłatę kredytu

  Żona za zgodą męża brała pożyczki w bankach. Pieniądze przeznaczono na wspólne potrzeby. Obecnie mąż odszedł do innej kobiety i żona sama spłaca zaciągnięte pożyczki. Czy istnieje prawna (...)

  Odpowiedzialność małżonków za spłatę kredytu
 • Odpowiedzialność małżonków za długi a rozwód

  Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, która toczy się od prawie dwóch lat. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy w związku z tym wciąż wzajemnie odpowiadamy za swoje zobowiązania zaciągnięte (...)

  Odpowiedzialność małżonków za długi a rozwód
 • Zaciągnięcie kredytu bez zgody męża

  Czy mogę zaciągnąć kredyt bankowy bez zgody współmałżonki (mamy wspólność majątkową), lecz zabezpieczeniem byłaby nieruchomość, która wchodzi do mojego odrębnego majątku?

  Zaciągnięcie kredytu bez zgody męża
 • Naruszenie obowiązku współdziałania

  Na czym polega bezprawne naruszenie obowiązku współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym? Proszę o podanie przykładów i podstawy prawnej.

  Naruszenie obowiązku współdziałania
 • Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy

  Małżonkowie podpisują intercyzę. Po tym fakcie zostaje ujawniony dług zaciągnięty przez męża w okresie przed podpisaniem intercyzy. Czy spłata długu nastąpi również z majątku żony tworzonego (...)

  Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy
 • Sprzedaż rzeczy w trakcie podziału majątku

  Czy wniesienie do sądu sprawy o podział majątku dorobkowego przez żonę uniemożliwia mężowi sprzedaż udziałów w spółce nabytej w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej? Czy jeśli (...)

  Sprzedaż rzeczy w trakcie podziału majątku
 • Wniesienie aportu do spółki przez małżonka

  Czy małżonek /jesteśmy w trakcie separacji a w naszym małżeństwie istnieje ustrój wspólnoty/ który prowadzi prywatną działalność gospodarczą, na podstawie wpisu w ewidencji działalności (...)

  Wniesienie aportu do spółki przez małżonka
 • Zarząd majątkiem wspólnym

  Mąż chce pisemnej zgody żony na sprzedanie udziałów w spółce, która została nabyta w okresie małżeńskiej wspólności majątkowej. Środki z powyższej transakcji miałyby być przeznaczone (...)

  Zarząd majątkiem wspólnym
 • Rozprawa pojednawcza w sprawie rozwodowej

  Za niedługo mam wyznaczoną pierwszą rozprawę pojednawczą w sprawie rozwodowej. Na czym polega ta rozprawa? Jakie tematy są tam poruszane? Kto w niej uczestniczy oprócz powoda i pozwanej?

  Rozprawa pojednawcza w sprawie rozwodowej
 • Zasiłek rodzinny zamiast świadczenia z FA

  Pobieram alimenty na dziecko z ZUS w wysokości 200 zł. Wkrótce mają one zostać zastąpione dodatkiem alimentacyjnym z pomocy społecznej. Co mam zrobić, żeby juz od maja móc z nich skorzystać? (...)

  Zasiłek rodzinny zamiast świadczenia z FA
 • Zgoda małżonka przebywającego za granicą

  Jakie warunki trzeba spełnić by przenieść własność nieruchomości będącej wspólną własnością małżonków, w sytuacji gdy jedno z nich przebywa za granicą (w USA)? Czy wystarczy upoważnienie (...)

  Zgoda małżonka przebywającego za granicą
 • Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

  Jakie dokumenty, gdzie i do kiedy trzeba złożyć, aby otrzymać dodatek alimentacyjny? Co jeśli dochody w 2002 wynosiły około 548 zł, natomiast w 2003 r. około 480. Czy dochody z 2003 roku mogą (...)

  Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego
 • Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

  Jestem samotną matką, mam zamiar w kwietniu wyjść za mąż za cudzoziemca. Dotychczas otrzymywałam alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, co mnie czeka po ślubie dokładnie w tym względzie? Jeżeli (...)

  Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego
 • Długi współmałżonka

  Jesteśmy dwa lata po ślubie. Niedawno dowiedziałam się o długach mojego męża. Co mogę zrobić, abym nie musiała ich spłacać? Czy wystarczy przepisać cały majątek wyłącznie na mnie?

  Długi współmałżonka
 • Pomoc z Funduszu Alimentacyjnego

  Moja siostra ma nieślubne dziecko z mężczyzną, który w żaden sposób nie pomaga jej finansowo. Siostra ma swoje mieszkanie i tam mieszka z dzieckiem (dziecko ma 2 i pół roczku). Do chwili obecnej (...)

  Pomoc z Funduszu Alimentacyjnego
 • Odpowiedzialność za długi męża

  Czy żona odpowiada za długi męża? Mąż pożyczył pieniądze od osoby prywatnej bez umowy. W umówionym czasie nie oddał pieniędzy. Po 2 latach oczekiwania osoba prywatna złożyła pozew i wygrała (...)

  Odpowiedzialność za długi męża
 • Alimenty w postanowieniu tymczasowym

  Sąd w czasie rozprawy rozwodowej wydał postanowienie tymczasowe zobowiązujące mnie do płacenia pewnej kwoty do rąk żony na utrzymanie dziecka. Obecnie jestem po odczytaniu wyroku, w którym zasądzono (...)

  Alimenty w postanowieniu tymczasowym
 • Egzekucja z majątku małżonków

  Wobec małżonka jedenego z trzech wspówłaścicieli spółki cywilnej jest prowadzone postępowanie egzekucyjne (spowodowane kontrolą skarbową). Małżonka najprawdopodobniej będzie musiała odpowiadać (...)

  Egzekucja z majątku małżonków
 • Koszty podziału majątku wspólnego

  Ile kosztuje przeprowadzenie podziału majątkowego między małżonkami majątku wartego ok. 140 tys. złotych na drodze sądowej lub umowy notarialnej (opłat sądowe, notarialne, skarbowe itp.)

  Koszty podziału majątku wspólnego
 • Wstrzymanie wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

  Jaką formę powinien mieć wniosek kierowany do sądu rejonowego wydziału wierzytelności o stanie majątkowym dłużnika? Od kilku lat mam wyrok sądowy określający wysokość alimentów na dziecko. (...)

  Wstrzymanie wypłat z Funduszu Alimentacyjnego
 • Dopłata do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

  Jestem w ósmym miesiącu ciąży, a mąż zostawił mnie 3 miesiące temu. Wystąpiłam z pozwem o alimenty na moją rzecz. Mąż dostarczył zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 6 miesięcy (miesięczne (...)

  Dopłata do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego
 • Przebieg sprawy rozwodowej

  Pozew o rozwód składa się w trzech egzemplarzach. Mąż twierdzi, że złożył pozew o rozwód w trzech egzemplarzach pół roku temu, ale ja do tej pory nie dostałam tego pozwu. Czy to oznacza, że (...)

  Przebieg sprawy rozwodowej
 • Żądanie ojca o ustalenie ojcostwa

  Jestem samotną matką 2,5 letniego dziecka. Od jej urodzenia ojciec biologiczny nie interesował się dzieckiem, nie łożył na jego utrzymanie i nie odwiedzał. Dziecko nosi nazwisko moje, którego (...)

  Żądanie ojca o ustalenie ojcostwa
 • Wypłata z Funduszu Alimentacyjnego

  Jestem po rozwodzie. Samotnie wychowuję córkę. Były mąż jest zawieszony w prawach rodzicielskich, gdyż od kilku lat przebywa za granicą i jest nieznany z miejsca pobytu. Czy w tej sytuacji przysługuje (...)

  Wypłata z Funduszu Alimentacyjnego
 • Podstawa wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego

  Jeżeli nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok (na skutek zaskarżenia postanowienia Sądu pierwszej instancji sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego) w sprawie o tymczsowe zabezpieczenie alimentacyjne na (...)

  Podstawa wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego
 • Część alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

  Zarobki mojego mężą wynoszą 1600zł netto+300zł zasiłku pielęgnacyjnego i rodzinnego. Z tej pensji odchodzi 600zł na alimenty, które mąż płaci na 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa. Ja mam (...)

  Część alimentów z Funduszu Alimentacyjnego
 • Utrata alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

  Mam 8-letnią wnuczkę, której ojciec się nią nie interesuje. Gdy córka była w ciąży nie łożył na jej utrzymanie. Nie pracował i nadal nie pracuje. Po niecałym miesiącu od ślubu cywilnego (...)

  Utrata alimentów z Funduszu Alimentacyjnego
 • Warunki wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

  Przy zarobkach 1600 zł netto - 600 alimenty zostaje 1000zł na 3 osobową rodzinę. Czy przy takich dochodach można otrzymać alimenty z banku alimentacyjnego? Mąż płaci alimenty na 2 dzieci, ja mąż (...)

  Warunki wypłat z Funduszu Alimentacyjnego
 • Pozew rozwód

  Zamierzam w niedługim czasie wystąpić z wnioskiem o rozwód bez orzekania o winie (oboje zgadzamy się w tej kwestii ). Czy w związku z tym będę musiała szczegółowo opowiadać w sądzie o związku (...)

  Pozew rozwód
 • Wyjazd - alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

  Jestem w trakcie rozwodu, mój małżonek jest obcokrajowcem z kartą stałego pobytu (stara się o obywatelstwo - faza końcowa). Mamy 5-letniego syna, chcę aby sąd przyznał mi opiekę nad dzieckiem. (...)

  Wyjazd - alimenty z Funduszu Alimentacyjnego
 • Odpowiedzialność za długi żony

  Moja żona zrobiła poważne długi prowadząc działalność gospodarczą i chciałbym uniknąć odpowiedzialności za nie. Obawiam się ściągnięcia tego zadłużenia w wyniku postępowania komorniczego (...)

  Odpowiedzialność za długi żony
 • Warunki wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

  Moi rodzice są rozwiedzeni, mieszkam z mamą i z siostrą. Dotychczas fundusz alimentacyjny wypłaca nam świadczenia. Ale ostatnio słyszałam, że jeżeli moja mama zarabia ponad 2000 tys, czyli jej (...)

  Warunki wypłat z Funduszu Alimentacyjnego
 • Czas oczekiwania na alimenty z Funduszu

  Ile czasu upłynie od momentu wysłania wniosku do momentu uzyskania alimentów na dziecko od funduszu alimentacyjnego?

  Czas oczekiwania na alimenty z Funduszu
 • Zaległości wobec Funduszu Alimentacyjnego

  Przyznano mi alimenty zaocznie w 1997 r. i do teraz o tym nie wiedziałem (nie zostałem o tym poinformowany, gdyż nie posiadałem stałego miejsca pobytu). Co zrobić, aby uniknąć kłopotów (są zaległości) (...)

  Zaległości wobec Funduszu Alimentacyjnego
 • Korzystanie z Funduszu Alimentacyjnego

  Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego ? Czy dzieci studiujące zaocznie też można wliczyć?

  Korzystanie z Funduszu Alimentacyjnego
 • Warunki wypłaty alimentów z Funduszu

  Mąż ma zasądzone alimenty. Mieszka poza granicami Polski i nie jest jej obywatelem. Co zrobić w przypadku niepłacenia przez niego pieniedzy?

  Warunki wypłaty alimentów z Funduszu
 • Uprawnienie do świadczeń z FA

  Jaka kwota dochodu matki powoduje zawieszenie alimentów z funduszu. Dotychczas otrzymywałam je na dwójkę dzieci. O ile można przekroczyć dopuszczalną średnią, aby nie spowodowało to zawieszenia (...)

  Uprawnienie do świadczeń z FA

1

2