Prawo rodzinne: Archiwum - Porady prawne

Alimenty z Funduszu a obowiązek płacenia

Płaciłem alimenty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do komornika ponieważ nie mogłem dogadać się z byłą żoną. Ostatnio dostałem informację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że ten (...)

Wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego

Od sześciu lat płacę alimenty (jestem po rozwodzie bez orzekania o winie) - na dwie córki. Jedna ma 13 lat, druga - 18. Obie się uczą. Jak długo mam obowiązek płacić alimenty? Słyszałem, że (...)

Początek wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

Czy fundusz alimentacyjny zwraca pieniądze za poprzednie miesiące (alimenty są przyznane od stycznia tego roku).

Odpowiedzialność małżonków za spłatę kredytu

Żona za zgodą męża brała pożyczki w bankach. Pieniądze przeznaczono na wspólne potrzeby. Obecnie mąż odszedł do innej kobiety i żona sama spłaca zaciągnięte pożyczki. Czy istnieje prawna (...)

Odpowiedzialność małżonków za długi a rozwód

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, która toczy się od prawie dwóch lat. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy w związku z tym wciąż wzajemnie odpowiadamy za swoje zobowiązania zaciągnięte (...)

Zaciągnięcie kredytu bez zgody męża

Czy mogę zaciągnąć kredyt bankowy bez zgody współmałżonki (mamy wspólność majątkową), lecz zabezpieczeniem byłaby nieruchomość, która wchodzi do mojego odrębnego majątku?

Naruszenie obowiązku współdziałania

Na czym polega bezprawne naruszenie obowiązku współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym? Proszę o podanie przykładów i podstawy prawnej.

Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy

Małżonkowie podpisują intercyzę. Po tym fakcie zostaje ujawniony dług zaciągnięty przez męża w okresie przed podpisaniem intercyzy. Czy spłata długu nastąpi również z majątku żony tworzonego (...)

Sprzedaż rzeczy w trakcie podziału majątku

Czy wniesienie do sądu sprawy o podział majątku dorobkowego przez żonę uniemożliwia mężowi sprzedaż udziałów w spółce nabytej w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej? Czy jeśli (...)

Wniesienie aportu do spółki przez małżonka

Czy małżonek /jesteśmy w trakcie separacji a w naszym małżeństwie istnieje ustrój wspólnoty/ który prowadzi prywatną działalność gospodarczą, na podstawie wpisu w ewidencji działalności (...)

Zarząd majątkiem wspólnym

Mąż chce pisemnej zgody żony na sprzedanie udziałów w spółce, która została nabyta w okresie małżeńskiej wspólności majątkowej. Środki z powyższej transakcji miałyby być przeznaczone (...)

Rozprawa pojednawcza w sprawie rozwodowej

Za niedługo mam wyznaczoną pierwszą rozprawę pojednawczą w sprawie rozwodowej. Na czym polega ta rozprawa? Jakie tematy są tam poruszane? Kto w niej uczestniczy oprócz powoda i pozwanej?

Zasiłek rodzinny zamiast świadczenia z FA

Pobieram alimenty na dziecko z ZUS w wysokości 200 zł. Wkrótce mają one zostać zastąpione dodatkiem alimentacyjnym z pomocy społecznej. Co mam zrobić, żeby juz od maja móc z nich skorzystać? (...)

Zgoda małżonka przebywającego za granicą

Jakie warunki trzeba spełnić by przenieść własność nieruchomości będącej wspólną własnością małżonków, w sytuacji gdy jedno z nich przebywa za granicą (w USA)? Czy wystarczy upoważnienie (...)

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Jakie dokumenty, gdzie i do kiedy trzeba złożyć, aby otrzymać dodatek alimentacyjny? Co jeśli dochody w 2002 wynosiły około 548 zł, natomiast w 2003 r. około 480. Czy dochody z 2003 roku mogą (...)

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Jestem samotną matką, mam zamiar w kwietniu wyjść za mąż za cudzoziemca. Dotychczas otrzymywałam alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, co mnie czeka po ślubie dokładnie w tym względzie? Jeżeli (...)

Długi współmałżonka

Jesteśmy dwa lata po ślubie. Niedawno dowiedziałam się o długach mojego męża. Co mogę zrobić, abym nie musiała ich spłacać? Czy wystarczy przepisać cały majątek wyłącznie na mnie?

Pomoc z Funduszu Alimentacyjnego

Moja siostra ma nieślubne dziecko z mężczyzną, który w żaden sposób nie pomaga jej finansowo. Siostra ma swoje mieszkanie i tam mieszka z dzieckiem (dziecko ma 2 i pół roczku). Do chwili obecnej (...)

Odpowiedzialność za długi męża

Czy żona odpowiada za długi męża? Mąż pożyczył pieniądze od osoby prywatnej bez umowy. W umówionym czasie nie oddał pieniędzy. Po 2 latach oczekiwania osoba prywatna złożyła pozew i wygrała (...)

Alimenty w postanowieniu tymczasowym

Sąd w czasie rozprawy rozwodowej wydał postanowienie tymczasowe zobowiązujące mnie do płacenia pewnej kwoty do rąk żony na utrzymanie dziecka. Obecnie jestem po odczytaniu wyroku, w którym zasądzono (...)

Egzekucja z majątku małżonków

Wobec małżonka jedenego z trzech wspówłaścicieli spółki cywilnej jest prowadzone postępowanie egzekucyjne (spowodowane kontrolą skarbową). Małżonka najprawdopodobniej będzie musiała odpowiadać (...)

Koszty podziału majątku wspólnego

Ile kosztuje przeprowadzenie podziału majątkowego między małżonkami majątku wartego ok. 140 tys. złotych na drodze sądowej lub umowy notarialnej (opłat sądowe, notarialne, skarbowe itp.)

Wstrzymanie wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

Jaką formę powinien mieć wniosek kierowany do sądu rejonowego wydziału wierzytelności o stanie majątkowym dłużnika? Od kilku lat mam wyrok sądowy określający wysokość alimentów na dziecko. (...)

Dopłata do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Jestem w ósmym miesiącu ciąży, a mąż zostawił mnie 3 miesiące temu. Wystąpiłam z pozwem o alimenty na moją rzecz. Mąż dostarczył zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 6 miesięcy (miesięczne (...)

Przebieg sprawy rozwodowej

Pozew o rozwód składa się w trzech egzemplarzach. Mąż twierdzi, że złożył pozew o rozwód w trzech egzemplarzach pół roku temu, ale ja do tej pory nie dostałam tego pozwu. Czy to oznacza, że (...)

Żądanie ojca o ustalenie ojcostwa

Jestem samotną matką 2,5 letniego dziecka. Od jej urodzenia ojciec biologiczny nie interesował się dzieckiem, nie łożył na jego utrzymanie i nie odwiedzał. Dziecko nosi nazwisko moje, którego (...)

Wypłata z Funduszu Alimentacyjnego

Jestem po rozwodzie. Samotnie wychowuję córkę. Były mąż jest zawieszony w prawach rodzicielskich, gdyż od kilku lat przebywa za granicą i jest nieznany z miejsca pobytu. Czy w tej sytuacji przysługuje (...)

Podstawa wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego

Jeżeli nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok (na skutek zaskarżenia postanowienia Sądu pierwszej instancji sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego) w sprawie o tymczsowe zabezpieczenie alimentacyjne na (...)

Część alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Zarobki mojego mężą wynoszą 1600zł netto+300zł zasiłku pielęgnacyjnego i rodzinnego. Z tej pensji odchodzi 600zł na alimenty, które mąż płaci na 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa. Ja mam (...)

Utrata alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Mam 8-letnią wnuczkę, której ojciec się nią nie interesuje. Gdy córka była w ciąży nie łożył na jej utrzymanie. Nie pracował i nadal nie pracuje. Po niecałym miesiącu od ślubu cywilnego (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika