Czas oczekiwania na alimenty z Funduszu

Pytanie:

Ile czasu upłynie od momentu wysłania wniosku do momentu uzyskania alimentów na dziecko od funduszu alimentacyjnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o funduszu alimentacyjnym świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek ten składa się za pośrednictwem organu prowadzącego egzekucję alimentów (komornika sądowego). Organ ten przekazuje wniosek łącznie z informacją o bezskuteczności egzekucji alimentów. Świadczenia z funduszu przyznaje się poczynając od miesiąca, w którym złożony został do organu prowadzącego egzekucję alimentów należycie sporządzony wniosek. Wypłata świadczeń następuje w okresach miesięcznych w dniu oznaczonym w decyzji. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien wydać decyzję w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego w ciągu 10 dni od dnia otrzymania należycie sporządzonego wniosku o przyznanie świadczeń.

Tagi:  alimenty

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Bożena Gęsikowska

9.11.2017 11:34:20

Re: Czas oczekiwania na alimenty z Funduszu

Koleżanka czeka 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku z Funduszu.W dodatku urzędniczka powiedziała że alimenty jej się nie należą,mimo że zarabia najniższą krajową,a dokumenty od komornika wyraźnie wskazują,że ojciec dziecka od 17 miesięcy nie płaci i nie wiadomo gdzie jest.Tak wygląda w praktyce troska o samotną matkę z jednym dzieckiem.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.2.2014

  Alimenty z funduszu alimentacyjnego - jak je otrzymać?

  Fundusz alimentacyjny powstał by pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od osób zobowiązanych (np. rodziców). Jeśli ojciec bądź matka, zobowiązani orzeczeniem (...)

 • 15.11.2017

  Więźniowie chętni do pracy

  Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 29.4.2005

  Od 1 października 2004 r. dodatek zamiast świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

  Likwidacja Funduszu Alimentacyjnego to nie tylko zmiana w prawie, ale także zmiana wpływająca na życie wielu osób, szczególnie wychowujących dzieci. Z ustawą o świadczeniach rodzinnych (...)

 • 10.12.2018

  Bliżej zmian w egzekucji świadczeń alimentacyjnych

  Nawet 60 tys. dzieci będzie mogło dodatkowo skorzystać z funduszu alimentacyjnego – wszystko dzięki rządowej nowelizacji podnoszącej do 800 zł kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń (...)