Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy
Pytanie:
"Małżonkowie podpisują intercyzę. Po tym fakcie zostaje ujawniony dług zaciągnięty przez męża w okresie przed podpisaniem intercyzy. Czy spłata długu nastąpi również z majątku żony tworzonego po podpisaniu intercyzy?"
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy
Jak stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy, zaspokojenia z majątku wspólnego może żądać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Za taki dług odpowiada więc małżonek, który zaciągnął zobowiązanie swoim majątkiem odrębnym oraz majątkiem wspólnym. Jeśli jednak zobowiązanie dotyczy tylko majątku odrębnego jednego małżonka, wtedy wierzyciel nie może żądać zaspokojenie z majątku wspólnego. Małżeńska umowa majątkowa w zasadzie reguluje stosunki majątkowe między małżonkami na przyszłość, z tego wynika więc, że umowa zawarta w trakcie trwania małżeństwa - na czas od jej zawarcia. Wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez umowę majątkową małżeńską nie niweczy więc odpowiedzialności małżonków za zobowiązania powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej. Fakt zawarcia intercyzy powoduje, że nie ma już majątku wspólnego z którego wierzyciel mógłby się zaspokoić, ale dwa majątki odrębne obojga małżonków. Wierzyciel więc będzie mógł sięgnąć także do Pani majątku powstałego po przeprowadzeniu podziału majątku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?