Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy

Pytanie:

"Małżonkowie podpisują intercyzę. Po tym fakcie zostaje ujawniony dług zaciągnięty przez męża w okresie przed podpisaniem intercyzy. Czy spłata długu nastąpi również z majątku żony tworzonego po podpisaniu intercyzy?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy

Jak stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy, zaspokojenia z majątku wspólnego może żądać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Za taki dług odpowiada więc małżonek, który zaciągnął zobowiązanie swoim majątkiem odrębnym oraz majątkiem wspólnym. Jeśli jednak zobowiązanie dotyczy tylko majątku odrębnego jednego małżonka, wtedy wierzyciel nie może żądać zaspokojenie z majątku wspólnego. Małżeńska umowa majątkowa w zasadzie reguluje stosunki majątkowe między małżonkami na przyszłość, z tego wynika więc, że umowa zawarta w trakcie trwania małżeństwa - na czas od jej zawarcia. Wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez umowę majątkową małżeńską nie niweczy więc odpowiedzialności małżonków za zobowiązania powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej. Fakt zawarcia intercyzy powoduje, że nie ma już majątku wspólnego z którego wierzyciel mógłby się zaspokoić, ale dwa majątki odrębne obojga małżonków. Wierzyciel więc będzie mógł sięgnąć także do Pani majątku powstałego po przeprowadzeniu podziału majątku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika