Odpowiedzialność małżonków za spłatę kredytu

Pytanie:

"Żona za zgodą męża brała pożyczki w bankach. Pieniądze przeznaczono na wspólne potrzeby. Obecnie mąż odszedł do innej kobiety i żona sama spłaca zaciągnięte pożyczki. Czy istnieje prawna możliwość zmuszenia męża do płacenia połowy rat?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność małżonków za spłatę kredytu

Obowiazuje zasada, iż małżonkowie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągane przez jednego z małżonków za zgodą drugiego dla zaspokojenia potrzeb wspólnej rodziny. W tym przypadku istnieje właśnie taka sytuacja. Jeżeli małżeństwo nie zostało rozwiązane kobieta może wystąpić do sądu o zobowiązanie męża do uczestniczenia w spłacie rat, ponieważ stwierdzenie jego obowiązku pociąga za sobą mozliwość wyegzekwowania sumy należnej od niego. Jeśli sam dobrowolnie nie będzie ponosił odpowiedzialności materialnej za zobowiązania sąd może zasądzić wypłatę części wynagrodzenia męża bezpośrednio do rąk żony lub obciążenie jego rachunku bankowego odpowiednią sumą. Jeśli natomiast małżeństwo zostało rozwiązane to mąż nie będzie ponosił odpowiedzialności za te zobowiązania, ale żona po ich spłaceniu może mieć roszczenia zwrotne do męża za jego "część" zobowiązań kredytowych, które spłaciła.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika