e-prawnik.pl Porady prawne

Zgoda małżonka przebywającego za granicą

Pytanie:

Jakie warunki trzeba spełnić by przenieść własność nieruchomości będącej wspólną własnością małżonków, w sytuacji gdy jedno z nich przebywa za granicą (w USA)? Czy wystarczy upoważnienie notarialne złożone przed notariuszem władającym językiem polskim, w którym udziela się pełnomocnictwa drugiemu małżonkowi do dokonania sprzedaży określonej nieruchomości? A następnie przedkłada się je u polskiego notariusza? Czy może najpierw należy odpowiednich czynności dokonać przed polskim notariuszem?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zgoda małżonka przebywającego za granicą

W sprzedaż nieruchomości, stanowiącej część majątku wspólnego małżonków może zostać dokonana samodzielnie przez jednego z małżonków, ale do dokonania tej czynności konieczna jest  zgoda drugiego małżonka (nie jest więc wymagane pełnomocnictwo). Oświadczenie obejmujące zgodę współmałżonka na dokonanie sprzedaży powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego ze względu na fakt, iż umowa sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania takiej formy (art. 63 ustawy Kodeks cywilny w związku z art. 37 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Zgodnie z art. 1138 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, zagraniczne dokumenty urzędowe (np. akt notarialny) posiadają moc dowodową na równi z polskimi dokumentami urzędowymi. Jeżeli dokument dotyczy przeniesienia własności nieruchomości położonej w Polsce (w tym np. zgoda współmałżonka na sprzedaż nieruchomości, pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości), powinien on być uwierzytelniony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Uwierzytelnienie zagranicznego dokumentu urzędowego przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny powinno zawierać potwierdzenie autentyczności dokumentu, tj. autentyczności podpisu i pieczęci zawartych na dokumencie, oraz potwierdzenie zgodności dokumentu z prawem państwa przyjmującego, tj. że organ, który sporządził dokument, był do tego powołany zgodnie z prawem miejscowym i że forma dokumentu jest zgodna z takim prawem. Tak uwierzytelniona zgoda współmałżonka na sprzedaż nieruchomości w Polsce ma moc prawną polskiego aktu notarialnego i powoduje, że zawarcie w Polsce umowy sprzedaży tej nieruchomości w formie aktu notarialnego będzie w pełni skuteczne (zgoda ta powinna zostać przedstawiona przy sporządzaniu aktu notarialnego obejmującego tą umowę sprzedaży).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Zgoda małżonka przebywającego za granicą

lidia henshaw

14.8.2011 23:5:29

Re: Zgoda małżonka przebywającego za granicą

mam dokladna sytuacje. Mieszkanie zakupilam w Polsce jedynie na wlasne nazwisko z wlasnych zarobionych pieniedzy podczas kiedy przebywalam w zwiazku malzenskim. jPodczas zakupu mieszkania spoldzielnia mieszkaniowa nie pytala ani tez wymagala zadnej zgody meza, dlaczego teraz zebym mogla sprzedac mieszkanie potrzeba tyle biurokracji? do tego jeszcze notariusz w Polsce powiedzial ze musze w Polsce zarejestrowac dokument slubu, nawet ktory byl za granica.wydaje mi sie ze te rozne prawa wymagaja uporzadkowania z czasow komunistycznych dorownac do praw w Unii europejskiej!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ