Pomost na bagnie a pozwolenie wodnoprawne

Pytanie:

Jestem dzierżawcą jeziora. Moja nieruchomość przylega do brzegu tego jeziora, jednak nie mam bezpośredniego dostępu do otwartej wody, ponieważ cały brzeg pokryty jest kilkudziesięciometrowej szerokości głębokim bagnem. Bagno to znajduje się (w sensie geodezyjnym) poza linią brzegową jeziora - na moim gruncie. Po podpisaniu umowy dzierżawy (2002 r.), w najwęższym miejscu bagna (18 metrów) wybudowałem drewniany pomost (18 x 0,7 m), znajdujący się całkowicie poza linią brzegową jeziora, umożliwiający dojście do brzegu nad ww. bagnem. Podkreślam, że pomost nie wchodzi na lustro wody. W wyniku "sąsiedzkiego" zawiadomienia w 2006 r. odbyła się kontrola wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który twierdzi, że na wykonanie takiego przejścia nad bagnem powinienem mieć pozwolenie wodnoprawne. Ja twierdzę, że takiego pozwolenia nie musiałem mieć, bo pomost umożliwia wyłącznie dojście do niedostępnego brzegu jeziora i nie ma nic wspólnego z korzystaniem z wody. Poza tym w omawianym okresie obowiązywał art. 124 pkt 7 ustawy Prawo wodne, zgodnie z którym na rybackie korzystanie z wód śródlądowych nie było wymagane pozwolenie wodnoprawne. Czy mam rację?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W powołanym w pytaniu przepisie mowa jest o rybackim korzystaniu ze śródlądowych wód powierzchniowych, na które to nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne. Wydaje się jednak, iż w przedstawionej sytuacji nie chodzi jednak o rybackie korzystanie, lecz o budowę urządzenia wodnego. Przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, m.in. mury oporowe, bulwary, nabrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska. Zgodnie z prawem wodnym pozwolenie wodnoprawne  wymagane jest na wykonanie urządzeń wodnych. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)

 • Nowe Prawo wodne

  Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne zastępuje obowiązującą dotąd ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, która reguluje gospodarowanie wodami, w tym kształtowanie (...)

 • Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

  Głównym celem Sieci badawczej „Łukasiewicz” jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Sieć ma stanowić pomost między nauką a (...)

 • Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

  Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego (...)

 • Odblokowane wyodrębnianie mieszkań w starych budynkach

  Będzie łatwiej uzyskać własność lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Po uchwaleniu przez obie izby parlamentu nowelizacja ustawy o własności lokali czeka na podpis Prezydenta.

NA SKÓTY