Posiedzenie przy drzwiach zamkniętych a niejawne
Pytanie:
"Wniosłem zażalenie do sądu apelacyjnego na postanowienie sądu okręgowego w zakresie zabezpieczenia widzeń z dzieckiem na czas trwania sprawy rozwodowej. Czy sąd apelacyjny rozpatruje je na posiedzeniu zamkniętym, czy zostanę wezwany na taką rozprawę?"
Odpowiedź prawnika: Posiedzenie przy drzwiach zamkniętych a niejawne
Na wstępie należy wyjaśnić, że posiedzenie prowadzone przy drzwiach zamkniętych (potocznie określane jako posiedzenie zamknięte) jest czymś innym niż posiedzenie niejawne. To pierwsze oznacza, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo głównie tylko strony postępowania (oraz np. ich pełnomocnicy - adwokaci), to drugie, że w posiedzeniu biorą udział wyłącznie osoby przez sąd wezwane. Zgodnie z odpowiednimi postanowieniami Kodeksu postępowania cywilnego sąd rozpatruje zażalenie zasadniczo na posiedzeniu niejawnym, na którym obecne mogą być tylko osoby przez sąd wezwane. Tak więc, jeżeli sąd dojdzie do przekonania, że wezwanie strony (użytkownika) jest konieczne, to strona (użytkownik) jest obowiązany do stawienia się na takie posiedzenie. Jednakże sąd może także opisywaną sprawę skierować na posiedzenie jawne i wyznaczyć w takim przypadku rozprawę. W tym przypadku obecność strony (użytkownika) jest co do zasady jej prawem a nie obowiązkiem, chyba że sąd wezwie ją do osobistego stawiennictwa. Wtedy strona (użytkownik) będzie musiał stawić się na taką rozprawę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?