Pośrednictwo przy usługach medycznych

Pytanie:

"Firma polska zamierza poszukiwać za granicami Polski klientów dla polskich klinik dentystycznych, lekarskich i pobierać za tę usługę prowizję. Jaką stawką VAT będzie opodatkowane to pośrednictwo?"

Odpowiedź prawnika: Pośrednictwo przy usługach medycznych

Zgodnie z pozycją 9 załącznika nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Zwolnienie to jednak nie dotyczy usług pośrednictwa medycznego. Natomiast z usług pośrednictwa zgodnie z pozycją 3 załącznika nr 4 zwolnione są tylko usługi pośrednictwa finansowego (z wyjątkami).

Zatem usługi pośrednictwa medycznego świadczone przez polskiego podatnika VAT na rzecz polskich klinik dentystycznych i lekarskich będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Odnośnie właściwej stawki, jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%. Niższa stawka musiałaby wynikać z dalszych przepisów. Niestety wśród przepisów określających obniżone stawki VAT na towary i usługi nie ma świadczeń pośrednictwa medycznego, stąd wniosek iż świadczenie takiej usługi będzie opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22%. Również analiza dostępnych interpretacji organów podatkowych oraz orzeczeń sądów administracyjnych nie pozwala stwierdzić, iż może być zastosowana obniżona stawka VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2011-10-13 21:22:45

    jakie warunki prawne trzeba spełnić by móc organizować dla klientów zagranicznych wyjazdy o charakterze medycznym uzupełnione o inne atrakcje turystyczne, nocleg, wyżywienie, usługi transportowe? (turystyka medyczna)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika