Czy wnosząc pozew o ustalenie należy określić wartość przedmiotu sporu?
Pytanie:
"Art. 189 kpc daje możliwość ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Od wartości przedmiotu sporu zależy właściwość rzeczowa sądu, koszty procesu. Czy wnosząc pozew o ustalenie należy określić wartość przedmiotu sporu?"
Odpowiedź prawnika: Czy wnosząc pozew o ustalenie należy określić wartość przedmiotu sporu?
Przytoczony w pytaniu artykuł kodeksu postępowania cywilnego stanowi:
„Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny”.
Przedmiotem powództwa o ustalenie jest prawo lub stosunek prawny. Można żądać ustalenia zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych praw lub stosunków prawnych.
Pozew w sprawie o ustalenie prawa lub stosunku prawnego musi odpowiadać wymaganiom określonym w art. 187 i 126, a więc zawierać dokładnie określone żądanie (w sensie pozytywnym lub negatywnym) i dokładne określenie ustalanego prawa lub stosunku prawnego tak pod względem przedmiotowym, jak i podmiotowym.
W związku z powyższym, jeżeli w takim powództwie chodzi o ustalenie prawa o charakterze majątkowym, koniecznym jest także określenie wartości przedmiotu sporu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?