Czy wnosząc pozew o ustalenie należy określić wartość przedmiotu sporu?

Pytanie klienta:

""Art. 189 kpc daje możliwość ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Od wartości przedmiotu sporu zależy właściwość rzeczowa sądu, koszty procesu. Czy wnosząc pozew o ustalenie należy określić wartość przedmiotu sporu?""

Odpowiedź prawnika:

Przytoczony w pytaniu artykuł kodeksu postępowania cywilnego stanowi:

„Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny”.

Przedmiotem powództwa o ustalenie jest prawo lub stosunek prawny. Można żądać ustalenia zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych praw lub stosunków prawnych.

Pozew w sprawie o ustalenie prawa lub stosunku prawnego musi odpowiadać wymaganiom określonym w art. 187 i 126, a więc zawierać dokładnie określone żądanie (w sensie pozytywnym lub negatywnym) i dokładne określenie ustalanego prawa lub stosunku prawnego tak pod względem przedmiotowym, jak i podmiotowym.

W związku z powyższym, jeżeli w takim powództwie chodzi o ustalenie prawa o charakterze majątkowym, koniecznym jest także określenie wartości przedmiotu sporu.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.