Prezent dla klienta w konkursie

Pytanie:

"Prowadzę serwis internetowy. Chcę zorganizować konkurs, gdzie główną nagrodą będzie voucher na usługę hotelową o wartości powyżej 1000 PLN. Czy powinnam rozliczyć zakup takiego vouchera jako koszt uzyskania przychodu? Jak zrobić, aby użytkownicy serwisu - zwycięzca konkursu i odbierający nagrodę nie byli obarczeni podatkiem od wzbogacenia lub innymi kosztami podatkowymi?"

Odpowiedź prawnika: Prezent dla klienta w konkursie

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki na konkurs - jako koszty na ogół ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - mogą być zatem kosztem podatkowym.

Na rozliczenie wydatków na konkurs w kosztach uzyskania przychodów zgadzają się ponadto organy podatkowe, np. w interpretacji Opolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 22 maja 2006 r. (sygn. PD/423-8/MM/06) stwierdzono, iż: "Uatrakcyjnienie sprzedaży własnych produktów poprzez przyznawanie nagród rzeczowych i pieniężnych ma na celu zwiększenie sprzedaży oferowanych produktów spółki, a tym samym ma wpływ na osiągane przez spółkę przychody. Zatem wydatki poniesione przez spółkę związane ze sprzedażą premiową i konkursami będą stanowiły koszt uzyskania przychodów".

Odnośnie podatku dochodowego od wygranej w konkursie należy zauważyć, iż jak stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 wskazanej wyżej ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Podatek ten jest potrącany i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika - przedsiębiorcę, który organizuje konkurs.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 wskazanej wyżej ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przyjmuje się, iż z powyższego zwolnienia mogą korzystać również otrzymujący nagrody w konkursach organizowanych przez Internet (jednak tylko na stronach ogólnodostępnych, do których swobodny dostęp ma każda osoba i każda może wziąć udział w konkursie), wartość nagrody nie przekracza 760 zł. Interpretacja ta jest zgodna ze stanowiskiem Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 4 z 2007 r.

Jeżeli jednak konkurs jest adresowany jedynie do określonego kręgu osób (np. klientów serwisu internetowego) lub wartość nagrody przekracza 760 zł, nie będzie możliwości skorzystania z powyższego zwolnienia, a zatem nagroda będzie opodatkowana podatkiem dochodowym na określonych wyżej zasadach.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika