Przeszukanie pomieszczeń

Pytanie:

"Na jakiej podstawie prawnej przeprowadzane są kontrole w firmach (i u osób prywatnych w mieszkaniach) sprawdzające legalność posiadanego oprogramowania komputerowego? Kto ma prawo przeprowadzać kontrolę i jakimi dokumentami wykazać powinny się takie osoby? Jakie są konsekwencje odmowy dopuszczenia do kontroli?"

Odpowiedź prawnika: Przeszukanie pomieszczeń

Podstawą przeprowadzenia kontroli w firmie są przepisy kodeksu postępowania karnego a także ustawy o Policji. Jednym z zadań Policji jest rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń i w tym celu Policja może wykonywać czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe (art. 14 ust. 1 ustawy o Policji). Policja uprawniona jest m.in do przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego. Przeszukania dokonuje się w celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują (art. 219 § 1 kpk). Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, przeszukania może dokonać prokurator albo, na zlecenie sądu lub prokuratora - Policja. Tylko Policja (i prokurator) uprawnieni są do dokonania przeszukania (lecz tylko na wniosek sądu lub prokuratora). Wobec tego podstawą i warunkiem legalności przeszukania jest okazanie, przez osoby dokonujące przeszukania, postanowienia, odpowiednio sądu lub prokuratora. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której organ dokonujący przeszukania może go dokonać bez odpowiedniego postanowienia. Dzieje się tak w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy postanowienie prokuratora lub sądu nie mogło być wydane. Wówczas podmiot dokonujący przeszukania ma obowiązek okazać nakaz przeszukania wydany przez kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową. Uniemożliwienie przeszukania może narazić na zastosowanie przez Policję środków przymusu bezpośredniego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika