Przyciemniane szyby w samochodzie

Pytanie:

Czy prawo o ruchu drogowym lub inne przepisy regulują kwestię przyciemniania szyb w samochodzie? Chciałbym przyciemnić boczne szyby w aucie tak w przednich, jak i tylnych drzwiach odpowiednią folią. Policjant powiedział mi, że jest to możliwe tylko w odniesieniu do szyb za kierowcą, natomiast pozostałe szyby muszą być oryginalnie zaciemnione. Czy to prawda?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w art. 8 ust. 5 stanowi, że szyby pojazdu:

 • nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia - zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi;
 • powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu;
 • przednie powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 75%, natomiast przednie boczne nie mniejszy niż 70%;
 • nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli szyby te spełniać będą te wymagania możliwe jest ich przyciemnienie. Producent przyciemniając szyby robi to w granicach tych norm. Przyciemnianie szyb na "własną rękę" tych warunków nie będzie spełniało.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Andrzej Habdas

13.8.2012 14:41:53

Re: Przyciemniane szyby w samochodzie

Kupiłem samochód z szybami przyciemnionymi folia.Na kazdej szybie podane są : producent foli (Pilkington),rodzaj laminatu (laminated GF dot 36 AS1M183 Transp 75% min.przednia lub 70% min boczne) oraz naklejka Autover Polska R43-0125-IS i C. Nie mam żadnych papierowych dokumentów ,homologacji czy cos podbnego. Jak to zdobyć i co oznaczaja te wszystkie numery.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Projekt ustawy o dostępności

  Projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przewiduje realizację postulatów długo oczekiwanych przez środowisko osób z niepełnosprawnościami.

 • Zasady odliczania podatku VAT od paliwa

  Rok 2011 przywitał podatnika kolejnymi nowelizacjami z zakresu ustawy podatku od towarów i usług (dalej VAT). Jedną z bardziej istotnych zmian, szczególnie dla kierowców, jest uchylenia (...)

 • Kary za cofanie liczników w autach

  Za „przekręcenie” licznika w samochodzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. 25 maja 2019 r. weszły w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym, (...)

 • Projekt ustawy o dostępności w konsultacjach

  95% audycji w TV z napisami i audiodeskrypcją, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę niepełnosprawną w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, grzywny za brak dostępności – (...)

 • Będą kary za cofanie liczników samochodowych

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde (...)