Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a renta po zmarłym mężu

Pytanie:

"Zmarł mój mąż, który był dłużnikiem. Przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaję po mężu rentę. Czy komornik może zająć tą rentę w ramach spłacania długów męża?"

Odpowiedź prawnika: Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a renta po zmarłym mężu

Zadaje Pani pytanie, czy komornik może zająć przysługującą Pani po śmierci męża rentę rodzinną.
Na takie pytanie należy odpowiedzieć niestety twierdząco, pomimo tego, że świadczenie toprzysługuje wyłącznie Pani i nie wchodzi ono w skład masy spadkowej po zmarłym mężu.
Spadkobierca jest odpowiedzialny za długi spadkowe, i to całym swoim majątkiem - zarówno uzyskanym w drodze dziedziczenia jak i osobistym. Wierzyciel może więc żądać zaspokojenia z Pani wynagrodzenia za pracę lub dochodów z innej działalności zarobkowej, prawa własności nieruchomości, itd. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza - spadkobierca odpowiada jednak do wysokości stanu czynnego spadku, o czym poniżej.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika