Przyłączenie energii elektrycznej

Pytanie:

"Budynek jest na współwłasność w częściach 3/4 i 1/4. Współwłaściciel posiadający 1/4, który dobudował sobie III kondygnację wykorzystał moment, w którym stan prawny budynku był nieuregulowany, gdyż współwłaściciel 3/4 zmarł, a postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Przyłączył do swojego lokalu energię elektryczną; nie podłączył się do wspólnego stojaka przyściennego na budynku, tylko rozbudował istniejącą instalację elektryczną zmarłego (dodając swój licznik), na co zmarły za życia nigdy nie wyrażał zgody. Zgadzał się jedynie aby podłączenie nastąpiło od stojaka przyściennego. Jednocześnie złożył w zakładzie energetycznym pismo napisane przez siebie z datą przed śmiercią współwłaściciela, a złożone w zakładzie około 3 tyg. po śmierci właściciela 3/4, w którym pisze, że współwłaściciel wyraża zgodę. Jednak w dokumentach w zakładzie energetycznym nie ma osobiście podpisanej zgody przez zmarłego. Ja jako spadkobierca po zmarłym takiego sposobu podłączenia też nie akceptuję. Czy grożą współwłaścicielowi 1/4 i jakie konsekwencje z tego tytułu?"

Odpowiedź prawnika: Przyłączenie energii elektrycznej

Budowa przyłącza energetycznego wymaga dokonania zgłoszenia organowi architektoniczno – budowlanemu. Do zgłoszenia  (przed rozpoczęciem budowy) załącza się między innymi oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W opisanym przypadku konieczna więc była zgoda pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej takiej, jak za składanie fałszywych zeznań.  Taka osoba podlega więc karze pozbawienia wolności do lat 3. Osoba zgłaszająca planowane roboty budowlane powinna wykazać prawo do dysponowania nieruchomością w sposób nie budzący wątpliwości. W przypadku nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności kilku osób zasadniczo konieczna więc jest pisemna zgoda. W pierwszej kolejności należy więc sprawdzić, czy przyłącze zostało zrobione zgodnie z przepisami prawa budowlanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika