Przyłączenie się do egzekucji

Pytanie:

Wierzyciel który przyłączył się do egzekucji z nieruchomości, złożył wniosek o wyznaczenie terminu II licytacji. Według E. Wengerek, wierzyciel który przyłącza się do egzekucji z nieruchomości ma takie same prawa jak wierzyciel egzekwujący. Natomiast Z. Świeboda, w komentarzu do kpc część II Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne rok 2004 Lexis Nexis, pisze że wyznaczenie II licytacji może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela egzekwującego, nie może nastąpić z urzędu ani na wniosek wierzyciela który przyłączył się do postępowania (art. 927 kpc). Jak więc rozumieć złożenie wniosku o II licytację z nieruchomości, tym bardziej że komornik na jego podstawie wyznaczył termin?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 927 kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu przez innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel. Z powyższego przepisu wynika expressis verbis, że wierzyciel, który przyłączył się do egzekucji z nieruchomości ma takie same prawa co pierwszy wierzyciel. W związku z tym wydaje się, naszym zdaniem, może on również żądać wyznaczenia terminu II licytacji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY