Przywłaszczenie mienia
Pytanie:
"Przez pewien okres współpracowałem z pewnym Panem X, który prowadził mi produkcję wydawniczą. Do jego zadań należało m .in. przekazywanie materiałów montażowych, będących moją własnością do drukarń jako niezbędne do produkcji. Po zakończeniu współpracy z Panem X nie otrzymałem zwrotu w/w materiałów, nie mogę też ustalić, w której drukarni się znajdują. Rozmowy telefoniczne nie odnoszą skutku, Pan X nie przejmuje się moją sytuacją, a mianowicie tym, że nie mogę kontynuować dalszej produkcji ze względu na brak tych materiałów. Zrobienie nowych kosztowałoby mnie niemałe pieniądze. Wysłałem ostateczne pismo do Pana X, że jeśli nie zwróci mojej własności to zawiadomię prokuraturę o popełnieniu przez niego przestępstwa. Właśnie takie zawiadomienie przygotowuję. Z jakiego artykułu KK zostało popełnione przestępstwo i jak je nazwać?"
Odpowiedź prawnika: Przywłaszczenie mienia
Wydaje się, iż opisany stan faktyczny wskazuje na konieczność powołania się na art. 284 kodeksu karnego, który stanowi: Art. 284. § 1.Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Opisany przez Pana czyn wydaje się być zatem przestępstwem przywłaszczenia, a wszczęcie jego ścigania może nastąpić na skutek złożonego przez Pana (jako pokrzywdzonego) zawiadomienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?