Przywłaszczenie mienia

Pytanie:

"Przez pewien okres współpracowałem z pewnym Panem X, który prowadził mi produkcję wydawniczą. Do jego zadań należało m .in. przekazywanie materiałów montażowych, będących moją własnością do drukarń jako niezbędne do produkcji. Po zakończeniu współpracy z Panem X nie otrzymałem zwrotu w/w materiałów, nie mogę też ustalić, w której drukarni się znajdują. Rozmowy telefoniczne nie odnoszą skutku, Pan X nie przejmuje się moją sytuacją, a mianowicie tym, że nie mogę kontynuować dalszej produkcji ze względu na brak tych materiałów. Zrobienie nowych kosztowałoby mnie niemałe pieniądze. Wysłałem ostateczne pismo do Pana X, że jeśli nie zwróci mojej własności to zawiadomię prokuraturę o popełnieniu przez niego przestępstwa. Właśnie takie zawiadomienie przygotowuję. Z jakiego artykułu KK zostało popełnione przestępstwo i jak je nazwać?"

Odpowiedź prawnika: Przywłaszczenie mienia

Wydaje się, iż opisany stan faktyczny wskazuje na konieczność powołania się na art. 284 kodeksu karnego, który stanowi: Art. 284. § 1.Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Opisany przez Pana czyn wydaje się być zatem przestępstwem przywłaszczenia, a wszczęcie jego ścigania może nastąpić na skutek złożonego przez Pana (jako pokrzywdzonego) zawiadomienia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magda 2016-03-21 10:37:14

    witam ja jestem w separacji z mezem wyprowadzilam sie od niego zaledwie z paroma moimi rzeczami osobistymi ... Teraz ostatnio bylam po reszte,to powiedzial mi tak ze mi ich nie odda...

  • as 2012-10-25 15:01:35

    witam!mam taki problem że kolezanka dała komus pieniadze aby mi ta osoba przekazała niestety do tej pory nie moge od tej osoby tych pieniedzy odzyskac.jestem zdruzgotania i nie wiem co robic bo musze zapłacic za mniesz a nawet nie mam co jesc nie jest to duza kwota ale przy zarobkach 1400 to 400 zł jest duzo.blagam o pomoc

  • irena82 2012-05-29 23:38:11

    Witam.mam taki problem otóż moja była szefowa nie chce mi oddać książeczki"sanepidowskiej"co powinnam zrobić?

  • anna 2012-03-17 22:27:25

    wiatm co można zrobić gdy ktoś kłamie że dana nieruchomość jest jego i podaje n policji że zostło przywłszczone żekomo jego mienie.znalazłam sie w takiej sytuacji słowo przeciw słowu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika