Roszczenie o zachowek a spadkobranie testamentowe

Pytanie:

Czy z roszczeniem o zachowek można wystąpić w stosunku do spadkobiercy testamentowego przed założeniem sprawy o przyjęcie spadku? Spadkobierca jest cudzoziemcem, mieszka poza Polską i po przyjęciu spadku przez niego trudno będzie wystąpić w stosunku do niego z roszczeniem o zachowek

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy nie określają od kiedy uprawnieni do zachowku moga występowac ze swym roszczeniem wobec osób zobowiązanych do zapłaty zachowku. Z treści art. 1007 par. 1, który ustanawia termin przedawnienia roszczeń o zachowek można jednak wywnioskować, że uprawnieni do zachowku mogą występować z roszczeniami po ogłoszeniu testamentu przez sąd.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

awwa

3.11.2010 9:44:25

Re: Roszczenie o zachowek a spadkobranie testamentowe

Na wystąpienie o zachowek jest 3 lata, a więc jest to chyba możliwe. Jak wygląda sytuacja w przypadku potwierdzenia nabycia spadku u notariusza( a więc i zgodnego oświadczenia woli wszystkich potencjalnych spadkobierców ) o potwierdzenie dziedziczenia ? Czy z kręgu tych co owe oświadczenia złożyli ( nie wspominając o roszczeniach) możliwe jest wystąpienie z takim roszczeniem o zachowek po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu spadku ( po upływie 6 m-cy) , gdy złożone oświadczenia stały się nieodwołane?

ania

22.10.2010 14:30:14

Re: Roszczenie o zachowek a spadkobranie testamentowe

10 września 2009 roku uprawomocniło się postanowienie sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mojej mamie przez siostrzenicę, czy mam jeszcze prawo wystąpić o zachówek. siostrzenica nabyła spadek na podstawie testamentu.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • Do którego sądu złożyć pozew o zapłatę?

  Dochodząc swojej należności, musimy oprócz zebrania odpowiednich dowodów, sformułować odpowiednie zapisy w pozwie. Jednym z najistotniejszych jego elementów, jest wskazanie Sądu (...)

NA SKÓTY