Sąd właściwy dla dochodzenia roszczeń

Pytanie:

"Zakupiłam samochód w województwie X, mieszkam w województwie Y. Okazało się, że samochód posiada wady. W umowie sprzedaży nie było określonego sądu do rozstrzygnięcia ewentualnych roszczeń. W jakim sądzie i gdzie mam złożyć pozew?"

Odpowiedź prawnika: Sąd właściwy dla dochodzenia roszczeń

Skoro umowa nie określiła sądu właściwego w razie sporu pomiędzy stronami, to zastosowanie będą tu miały przepisy ustawy kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z ogólną regułą zatem wynikającą z artykułu 27 kpc powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Zatem jeżeli zamierza Pani wystąpić z pozwem przeciwko sprzedawcy samochodu, to powinna Pani zgodnie z tą regułą wystąpić do sądu w miejscowości zamieszkania osoby, która Pani samochód sprzedała. Gdyby pozwanym miał być przedsiębiorca, to powinna go Pani pozwać w miejscu, które jest jego siedzibą.

Proszę przy tym pamiętać, iż zgodnie z artykułem 19 kodeksu postępowania cywilnego w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.

Ma to znaczenia dlatego, iż określenie wartości przedmiotu sporu uzasadnia skierowanie sprawy czy to do sądu rejonowego, czy to do okręgowego. W sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 000, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami oraz spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym sądem właściwym jest sąd okręgowy. W przypadku niższej kwoty właściwy jest sąd rejonowy. W opisanym przypadku proszę uwzględnić zasadę, zgodnie z którą w przypadku żądania z tytułu rękojmi wydania zamiast rzeczy sprzedanej rzeczy wolnej od wad, wartość przedmiotu sporu stanowi różnica wartości tych rzeczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika