ściąganie plików audio mp3

Pytanie:

Chciałbym ściągnąć z Internetu kilka albumów muzycznych formacie mp3 z portalu chomikuj.pl w celu ich odsłuchania i zdecydowania, czy chciałbym je zakupić w oryginale. Czy jeżeli nie udostępniam jednocześnie (ani w ogóle) własnych plików to wolno mi to zrobić, czy też ściągnięcie muzyki na mp3 naruszałoby prawo karne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Odpowiedzialność karna za tzw. piractwo jest przewidziana w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,  
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Należy zauważyć, że tyczy się to rozpowszechniania cudzego utworu. Samo ściąganie utworu z Internetu nie jest jego rozpowszechnianiem. Takie działanie nie jest objęte penalizacją w obecnym stanie prawnym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.12.2018

  Projekt ustawy o dostępności w konsultacjach

  95% audycji w TV z napisami i audiodeskrypcją, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę niepełnosprawną w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, grzywny za brak dostępności – (...)

 • 16.11.2011

  Wierzytelności nieściągalne, a koszty uzyskania przychodu

  Za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 podatku dochodowego od osób fizycznych(dalej PIT), uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia (...)

 • 13.12.2017

  Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów

  Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie (...)

 • 29.3.2006

  Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

  Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów krajowych, tj. ustawy - Prawo (...)

 • 9.10.2011

  Jak rozliczyć faktoring?- stan prawny do 31.12.2010

  Faktoring należy do szczególnych form obrotu wierzytelnościami. Tego typu transakcje handlowe wykształciły się w praktyce anglosaskich instytucji finansowych i w rozwiniętej już postaci zostały (...)