Skarga do ETPC
Pytanie:
"Wniosłem skargę na przewlekłość postępowania sądowego. Skarga została oddalona ze względu na stwierdzenie jej bezzasadności. Chcę wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jakie będę musiał ponieść koszty? "
Odpowiedź prawnika: Skarga do ETPC
Skarga indywidualna do ETPC powinna zostać złożona w ciągu 6 miesięcy od uzyskania ostatecznego rozstrzygnięcia w kraju.
Sprawa jest rozpoznana przez Trybunał bez pobierania opłat sądowych.
Koszty, które może Pan ponieść mogą zostać jednak związane z posługiwaniem się profesjonalnym pełnomocnikiem. Nie jest wskazane bowiem osobiste stawiennictwo skarżącego w Trybunale, ponieważ postępowanie we wstępnej fazie ma charakter pisemny.
Złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie jest obciążone przymusem adwokacko-radcowskim. Oznacza to, iż skargę może złożyć we własnym imieniu skarżący.
W interesie skarżącego leży jednak, aby skarga została napisana przez prawnika, którego pomoc jest z reguły niezbędna w kolejnych etapach postępowania. Należy zaznaczyć, że w praktyce rzadko się zdarza, by skarżący występował w postępowaniu przed organami Trybunału bez pomocy adwokata lub innej osoby o kwalifikacjach prawniczych.
Trybunał nie zasądza zwrotu kosztów sporządzenia wstępnej skargi przez prawnika. Na późniejszym etapie postępowania, po zakomunikowaniu skargi rządowi z prośbą o przedstawienie pisemnego stanowiska, skarżący może ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną, jeżeli nie posiada wystarczających środków na pokrycie kosztów reprezentacji prawnej oraz jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania w sprawie. Decyzja o przyznaniu pomocy prawnej może zostać uchylona w przypadku, gdy ustaną okoliczności, które uzasadniały jej przyznanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?