Skarga na komornika - pomyłka w egzekucji
Pytanie:
"Dziś się dowiedziałam, że komornik zajął mi konto na kwotę ponad 2000 złotych. Nie dostałam wyroku, ani nie pamiętam komu mogłam zalegać z taką kwotą. Na koncie mam oczywiście więcej niż kwota wolna od zajęcia i boję się, że komornik zabierze mi te pieniądze. Bank oczywiście umywa ręce bo on tylko ma wykonać polecenie komornika. Dowiedziałam się też, że komornik nie wnika w treść i zasadność wyroku nakazującego zapłatę tej kwoty, bo on ma tylko ten wyrok wyegzekwować. No i w związku z całą sytuacją mam takie pytania. Czy jak odwołam się do sądu to komornik wstrzyma egzekucję? Jeśli nie wstrzyma to w ciągu ilu dni bank przeleje te pieniądze z mojego konta na wskazane przez komornika? Skoro nie dostałam nigdy do rąk wyroku nakazu zapłaty to czy komornik może prowadzić tą egzekucję? (w banku zrobili mi ksero tytułu wykonawczego bo od komornika też jeszcze nic nie przyszło). Najprawdopodobniej (raczej 100%) jakaś pomyłka bo nikomu nie zalegałam więc co ja powinnam teraz zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Skarga na komornika - pomyłka w egzekucji
Przede wszystkim należy rozważyć dwie okoliczności: 1. Jeżeli egzekucja została pomyłkowo skierowana przeciwko Pani (tytuł wykonawczy został wydany przeciwko innej osobie), 2. Został wydany tytuł wykonawczy w postępowaniu, w którym została Pani pozbawiona możliwości obrony (pisma były doręczane pod zły adres, postępowanie zostało błędnie skierowane przeciwko Pani) W pierwszej sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne zostało błędnie skierowane do Pani majątku, środkiem zaskarżenia, którym może Pani zmienić niekorzystną sytuację, jest skarga na czynność komornika. Skargę wnosi się w terminie tygodniowym, liczonym od daty czynności, gdy strona była przy niej obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach – od daty zawiadomienia strony o dokonaniu czynności, w braku zawiadamia – od daty dowiedzenia się o niej. O zajęciu rachunku bankowego powinna zostać Pani powiadomiona pismem skierowanym do Pani przez komornika. Od tej daty będzie biegł termin do wniesienia skargi na czynność komornika. W zawiadomieniu komornik wskaże osobę wierzyciela oraz tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji. Składając skargę na czynność komornika, strona może złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Decyzja w tym względzie zależy od uznania sądu. Więcej informacji na temat skargi na czynność komornika może Pani znaleźć w poradzie: Skarga na czynności komornika W drugiej sytuacji, jeżeli faktycznie nie otrzymała Pani żadnej korespondencji z sądu, w zależności od zaistniałej sytuacji faktycznej możliwym środkiem zaskarżenia jest skarga o wznowienie postępowania lub złożenie wniosku o przywrócenie terminu wraz z wniesieniem pisma, dla którego ma być przywrócony termin. Skargę można oprzeć między innymi na tej podstawie, że na skutek naruszenia przepisów postępowania, strona została pozbawiona możliwości działania. Naruszeniem przepisów postępowania, w wyniku których strona została pozbawiona możliwości działania, może być wadliwość w doręczeniu stronie pism pochodzących z sądu. Wskazać należy, iż złożenie skargi o wznowienie postępowania nie wstrzymuje wykonania orzeczenia. W razie gdy strona uprawdopodobni, że grozi jej niepowetowana szkoda, sąd może na wniosek strony wstrzymać wykonanie wyroku. Więcej na temat skargi o wznowienie postępowania może Pani znaleźć w poradzie: Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego. Jeżeli postępowanie egzekucyjne nie zostanie zawieszone, bank przekaże zajęte środki na konto wskazane przez komornika niezwłocznie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?