e-prawnik.pl Porady prawne

Skutek niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęci spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Pytanie:

Jaki jest skutek niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęci spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Skutek niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęci spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Zgodnie z:

Art. 1015 k.c przewiduje termin oraz skutki ewentualnego złożenia powyższych oświadczeń:

 

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ