Sposób złożenia zażalenia

Pytanie:

"Należności sądowe zostały skazanemu rozłożone na raty w wysokości 500 zł miesięcznie. Jednak ponieważ skazany zalegał ze spłatą, Sąd odwołał rozłożenie na raty. W uzasadnieniu podano, iż skazany nie udowodnił, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych. Czy jako przyczynę niezależną od siebie można podać brak terminowej wypłaty wynagrodzenia spowodowany kłopotami pracodawcy, niezależnymi od niego? Jaki jest tryb składania zażalenia na niniejsze postanowienie? W dokumencie napisano, iż przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia - czy chodzi o dni robocze czy kalendarzowe? Napisano także, iż postanowienie należy składać do Sądu Okręgowego, a w następnym zdaniu, iż zażalenie składa się do Sądu, który wydał postanowienie. Postanowienie wydał Sąd Rejonowy, który uprzednio ustalił rozłożenie należności na raty. Jak należy rozumieć powyższe pouczenie i jaki jest właściwy tryb składania zażalenia? Czy istnieje na to jakiś urzędowy ujednolicony formularz?"

Odpowiedź prawnika: Sposób złożenia zażalenia

Jako przyczynę nieterminowej zapłaty można oczywiście podać brak terminowej wypłaty wynagrodzenia spowodowany kłopotami pracodawcy, jednak trzeba pamiętać, że ocena tej przyczyny należeć będzie tylko i wyłącznie do sądu. Jeśli zaś chodzi o sposób i termin składania zażalenia na postanowienie sądu, to zgodnie z kodeksem postępowania karnego, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia - od daty doręczenia. Zasadą obliczania jest rozpoczynanie terminu od dnia następnego. W ten sposób przy oznaczaniu terminu na tygodnie ostatni dzień przypadnie zawsze na ten sam dzień tygodnia, a więc, jeżeli np. orzeczenie doręczono we wtorek, a na założenie środka odwoławczego ustawa wyznacza termin siedmiodniowy, ostatni dzień terminu przypadnie również we wtorek i będzie trwał do końca dnia, tj. do godz. 24.00. warto wiedzieć, że termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Jako że zażalenie jest tzw. niedewolutywnym środkiem zaskarżenia, składa się je do sądu, który wydał dane postanowienie. Sąd, na którego postanowienie złożono zażalenie, może je uwzględnić, jeżeli orzeka w tym samym składzie, w którym wydał zaskarżone postanowienie. Jeśli jednak dany sąd nie zgadza się z zażaleniem, prezes sądu przekazuje zażalenie niezwłocznie, wraz z aktami lub niezbędnymi odpisami z akt sprawy, do sądu wyższej instancji. Ustawa nie nakłada obowiązku składania zażalenia na formularzu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika