Sprowadzanie i handel gaśnicami

Pytanie:

"Mam zamiar importować gaśnice do samochodów z Belgii do Polski. Następnie te gaśnice sprzedawać w Polsce. Czy potrzebuję jakieś koncesje albo pozwolenia na tą działalność? Czy potrzebne są jakieś certyfikaty jakości albo zezwolenia na dopuszczenie belgijskich gaśnic do obrotu w Polsce? "

Odpowiedź prawnika: Sprowadzanie i handel gaśnicami

W niniejszej sprawie należy odnieść się do trzech aktów prawnych:

  • ustawy z dnia z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej,

  • ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, oraz

  • rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania

Zgodnie z przepisem art. 46 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością koncesjonowaną jest działalność gospodarcza polegająca na:

  1. poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowym magazynowaniu substancji oraz składowaniu odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;  

  2. wytwarzaniu i obrocie materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;  

  3. wytwarzaniu, przetwarzaniu, magazynowaniu, przesyłaniu, dystrybucji i obrocie paliwami i energią;  

  4. ochronie osób i mienia;  

  5. rozpowszechnianiu programów radiowych i telewizyjnych;  

  6. przewozach lotniczych.  

Ustawa określa także działalność wymagającą uzyskania zezwolenia (art. 75 ustawy) jednakże w zakresie tych kategorii nie mieści się również działalność polegająca na handlu gaśnicami. W świetle powyższego można więc wskazać, iż działalność handlowa polegająca na obrocie gaśnicami nie podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia czy też koncesji.

Odmienną kwestią jest natomiast dopuszczenie sprowadzanych zza granicy gaśnic do obrotu. Otóż, jak wskazuje przepis art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, wyroby służące zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, wprowadzane do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz wykorzystywane przez te jednostki do alarmowania o pożarze lub innym zagrożeniu oraz do prowadzenia działań ratowniczych, a także wyroby stanowiące podręczny sprzęt gaśniczy, mogą być stosowane wyłącznie po uprzednim uzyskaniu dopuszczenia do użytkowania.

Dopuszczenia do użytkowania wyrobów, o których mowa w ust. 1, zwane dalej „dopuszczeniami", w formie świadectwa dopuszczenia, wydają jednostki badawczo-rozwojowe Państwowej Straży Pożarnej, wskazane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. 

Dopuszczenie jest wydawane na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat i może ono być wydane na podstawie:  

  1. pozytywnej oceny właściwości użytkowych należycie zidentyfikowanego wyrobu, potwierdzonych, w zależności od potrzeb: badaniami, opiniami ekspertów lub innymi dokumentami, jeżeli wynika to z warunków stosowania wyrobu - ocena oparta jest na wyznacznikach Polskich Norm

  2. pozytywnej oceny warunków techniczno-organizacyjnych producenta wyrobu. 

Jeżeli wyrób został zgodnie z prawem wyprodukowany lub dopuszczony do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w Republice Turcji bądź zgodnie z prawem wyprodukowany w innym państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dopuszczenie wydaje się po ustaleniu, że poziom bezpieczeństwa wyrobu nie jest niższy od określonego w Polskich Normach lub wymaganiach techniczno-użytkowych. 

Rozporządzenie MSWiA wskazuje natomiast na rodzaje produktów wymagających dopuszczenia do użytkowania. Są to m. in. gaśnice przenośne, gaśnice przewoźne pianowe, wodne 45 (50) i proszkowe 50 oraz gaśnice przewoźne pianowe, wodne 25 i proszkowe 25 i 100 (pkt. 7 załącznika Nr 1 do rozporządzenia).

Zgodnie z § 8 rozporządzenia w przypadku objęcia wyrobów, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w Republice Turcji, jak również wyprodukowanych w innym państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), dopuszczenie wydaje się po ustaleniu przez jednostkę dopuszczającą, że wyrób zapewnia bezpieczeństwo publiczne lub ochronę zdrowia i życia oraz mienia na poziomie nie niższym niż zostało to określone w Polskich Normach lub wymaganiach techniczno-użytkowych niniejszego rozporządzenia.

W świetle powyższego będzie Pan więc zobowiązany do uzyskania dopuszczenia do użytkowania sprzedawanych gaśnic, wyprodukowanych na terenie UE (Belgia). Konieczne będzie więc złożenie we właściwej jednostce badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej wniosku o wydanie dopuszczenia. We wniosku należy wskazać:

  1. określenie wyrobu; 

  2. przeznaczenie wyrobu; 

  3. oznaczenie podmiotu ubiegającego się o wydanie dopuszczenia i jego siedziby oraz wskazanie pełnomocników, jeżeli zostali ustanowieni; 

  4. określenie producenta wyrobu, jego siedziby i miejsca produkowania wyrobu. 

Do wniosku należy dołączyć także następujące dokumenty sporządzone w języku polskim: 

  1. dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację wyrobu; 

  2. opis techniczny wyrobu; 

  3. instrukcję obsługi wyrobu; 

  4. informacje o warunkach gwarancji i serwisu wyrobu; 

  5. warunki techniczne zastosowania wyrobu; 

  6. dane dotyczące właściwości techniczno-użytkowych wyrobu i jego wpływu na środowisko; 

  7. deklaracje zgodności z wymaganiami zasadniczymi dla wyrobów objętych dyrektywami Unii Europejskiej oraz certyfikaty, atesty, świadectwa, jeśli są wymagane. 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika