Swoboda testowania

Pytanie:

"Jako żona zmarłego i spadkobierczyni nie zgadzam się całkowicie z pewnymi zapisami w testamencie. Co mogę zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Swoboda testowania

W naszym systemie prawnym obowiązuje tzw. zasada swobody testowania. Wypływa ona z możliwości dysponowania swoim majątkiem. Nie określiła Pani o jakie postanowienia zawarte w testamencie Pani chodzi, jednak nie zmienia to faktu, iż mąż Pani mógł rozrządzić swoim majątkiem w dowolny sposób, nie pytając Pani o zgodę. Jeżeli natomiast chodzi o sytuację Pani jako spadkobierczyni, to należy przyjąć co do zasady, iż połowa Państwa wspólnego majątku jest częścią należącą do Pani. Druga połowa natomiast może być przedmiotem rozrządzenia testamentowego Pani męża. Jeżeli w testamencie została Pani pominięta lub otrzymała Pani zaledwie nieznaczną część majątku po mężu, to przysługuje Pani roszczenie o zachowek bądź o uzupełnienie zachowku. Jako małżonka jest więc Pani uprawniona do zachowku w wysokości 1/2 wartości udziału spadkowego, który by Pani przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, czyli gdyby nie było testamentu (jeżeli jest Pani trwale niezdolna do pracy - 2/3). Proszę przy tym pamiętać, iż w przypadku dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności powołane byłyby do spadku dzieci spadkodawcy oraz Pani jako małżonka. W takiej sytuacji wszyscy dziedziczą w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika