Szambo na działce letniskowej

Pytanie:

"Właściciel działki rekraacyjnej otrzymał z gminy pismo o treści: "Zgodnie z ustawą z dnia 13.09.1996 - o utrzumaniu czystości w gminie - (Dz.U.Nr 132 poz.622) art.5 ust.1 pkt 1 i 2, art. 6 ust.1, która zobowiązuje właścicieli nieruchomości, użytkowników etc. do posiadania pojemników na odpady. W związku z powyższym proszę o w terminie do xxxx o dostarczenie umów na odbiór nieczystości stałych, względnie rachunku potwierdzającego ich odbiór. Nie dostarczenie [...w/w] pociągnie za sobą odpowiedzialność karną zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia." Właściciel tej działki rekreacyjnej wraz z rodziną 4-6 osób przebywa na niej przez 2-4 tygodnie w roku, czasem w weekendy. Na działce tej znajduje się altana ogrodowa nietrwale związana z gruntem oraz WC-latryna. Czy konieczna jest budowa szamba i podpisywanie umowy na wywóz nieczystości w sytuacji gdy jest ich naprawdę niewiele? Dla przykładu w roku ubiegłym nikt na działce nie przebywał. Co mówią przepisy o ochronie środowiska w sytuacji gdy niewielka ilość "ścieków" odprowadzana jest bezpośrednio do gruntu?"

Odpowiedź prawnika: Szambo na działce letniskowej

Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości w gminie zobowiązują każdego właściciela do zachowania czystości na swoim terenie. Nawet przy tak małym zanieczyszczeniu jest Pan zobowiązany do wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Musi Pan udokumentować te czynności poprzez przedstawienie dowodu w postaci umowy o wywóz tych nieczystości lub poprzez przedstawienie rachunku za ten wywóz. Przepisy ustawy o ochronie środowiska nie wprowadzają tu żadnych wyjątków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • judasz 2014-07-08 01:58:42

    powiedz że twoja żona łykała te gówna, urząd ci daruje wtedy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika