Temperatura wody w kranie

Pytanie:

"Zbyt niska temperatura wody ciepłej dostarczanej do mojego mieszkania jest wynikiem płacenia przeze mnie wysokich rachunków za jej zużycie. Zużywam bowiem znacznie więcej wody ciepłej od zimnej w procesie jej użytkowania, gdyż nie mogę jej mieszać z wodą zimną z powodu zbyt niskiej temperatury wody ciepłej. Budynek jest opomiarowany miernikami ciepła i na podstawie ich wskazań dokonywany jest podział kosztów pomiędzy członków wspólnoty - proporcjonalnie do zużycia wody ciepłej. W związku z tym, że woda ciepła nie dostarcza (w sobie) do mojego mieszkania właściwej ilości ciepła (jest za zimna, zimniejsza niż w innych częściach budynku) ponoszę nieuzasadnione koszty. Jakim parametrom powinna odpowiadać ciepła woda dostarczana instalacją wodociągową do lokalu mieszkalnego Wspólnoty Mieszkaniowej? Jakie przepisy regulują powyższą problematykę?"

Odpowiedź prawnika: Temperatura wody w kranie

Zgodnie z paragrafem 120 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 ze zmianami), instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Artur 2012-08-26 18:20:03

  Chciałbym uzyskać odpowiedz na pytanie, w jaki sposób można wyegzekwować od spółdzielni podniesienia temperatury wody, czy jest jakiś urząd uprawony do pomiaru temperatury wody urzytkowej ciepłej w lokalu mieszkalnym?

 • supermama1 2012-08-03 12:58:40

  Ktoś zadał konkretne pytanie i otrzymał konkretną odpowiedź. Brakuje jednak rady jak to wyegzekwować.

 • basia 2012-01-24 19:19:01

  czy mam prawo wystąpić na drogę sądową poniewarz z ciepławodą walczę od 2006r a temperaturaw wody jest około 10 stopni

 • wally_30 2011-10-20 00:03:52

  Pytanie, jak to egzekwować od spłódzielni ?

 • ela 2011-10-10 22:14:57

  Mam ten sam problem. Temperatura ma 43 stopnie, płace wysokie rachunki. Z tego co wiem do 43 stopni woda miała mieć do 2002 roku, potem zmieniło sie rozporzadzenie, tylko ze spółdzielca sie nie stosuje i nie wiem jak to wyegzekwować. Oni uważaja ze i tak jest ciepła, byłam u kolezanki w innym mieśście nie dość ze nie miała na rozliczeniu stałej opłaty ciepłej wody ( czy to jest obowiazkowe?)to opłata miała az o 100% niższa. Nie rozumiem tego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika