Termin wypłaty zachowku
Pytanie:
"Proszę o podanie terminów zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku dobrowolnej wypłaty zachowku w ratach osobie uprawnionej do zachowku. Czy obowiązują jakieś terminy do wypłaty zachowku w przypadku dobrowolnej jego zapłaty? Czy mogą być naliczane odsetki od opóźnionej zapłaty?"
Odpowiedź prawnika: Termin wypłaty zachowku
Termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Powyższa zasada obliczania podatku obowiązuje np. w podatku od spadków i darowizn, jeżeli podatek ten nie jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie. Płatnicy są obowiązani do wpłacania pobranego podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika.
W tym przypadku nie jest płatnikiem notariusz. Przy nabyciu tytułem zachowku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części. Jeśli nie żądają jeszcze uprawnieni do zachowku jego wypłaty, wtedy spadkobierca nie jest obowiązany do jego wypłaty. Roszczenie o zachowek staje się bowiem wymagalne w momencie żądania jego wypłaty przez uprawnionego. Od tego momentu dopiero możliwe jest liczenie ewentualnych odsetek. Nie ma jakiegoś terminu, który stanowiłby datę końcową, do której należy spełnić roszczenie o zachowek. Jeśli zostało już przez uprawnionego zgłoszone żądanie, to powinno być takie żądanie spełnione bez nieuzasadnionej zwłoki. Strony mogą też ustalić termin spełnienia roszczenia o zachowek.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?