Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ojciec i siostra ojca zostali adoptowani, czyli wobec prawa stali się zstępnymi spadkodawcy (art. 936 paragraf 1 k.c.) Fakt ten decyduje o uprawnieniu ojca do bycia spadkobiercą ustawowym. Siostra ojca zmarła nie pozostawiając po sobie potomstwa, z uwagi na co, ojciec staje się, przy braku małżonka spadkodawcy, jedynym uprawnionym do dziedziczenia z mocy ustawy.
Spadkodawca sporządził testament w formie aktu notarialnego. Testament sporządzony został w sposób prawidłowy, zaćma nie ma wpływu na jego ważność.
Mocą testamentu na spadkobiercę nie będącego członkiem rodziny spadkodawca przeniósł cały swój majatek, czyli własność mieszkania oraz wyposażenia. W takiej sytuacji spadkobierca, który byłby powołany do spadku z mocy ustawy, czyli ojciec pytającego ma uprawnienie do wystąpienia przeciwko spadkobiercy testamentowemu z roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku (art. 991 paragraf 2 k.c.). Zachowek to w tym przypadku połowa wartości udziału, jaki przypadłby ojcu pytającego przy dziedziczeniu ustawowym, czyli połowa wartości mieszkania (jeżeli uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy lub zstępny jest niepełnoletni, w takich przypadkach dwie trzecie wartości udzialu spadkowego). Należy pamiętać o tym, iż na poczet należnego zachowku zalicza się darowizny dokonane przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku oraz poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykszatałcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.
Roszczenia o zachowek przedawniają się z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu. Ponadto pamiętać należy o tym, iż małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, czyli ojciec pytającego, mocą art. 923 paragraf 1 k. c., jeżeli zamieszkiwały ze spadkodawcą do dnia jego śmierci są uprawnione do korzystania z mieszkania i urządzeń domowych w zakresie dotychczasowym w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku.