Testament w formie aktu notarialnego

Pytanie:

"Na dokumencie znajdującym się w aktach sprawy spadkowej (wypis aktu notarialnego) brak jest podpisu spadkodawcy, istnieje jedynie podpunkt o treści: "Akt odczytano, przyjęto i podpisano. Oryginał aktu własnoręcznie podpisali Stawający i notariusz". Proszę o informację czy należy w tym konkretnym przypadku wnioskować tak, jak opisano w odpowiedzi na zapytanie z dnia 17.03.2005 r., czy należy podjąć inne kroki, aby uzyskać kopię testamentu z widocznym podpisem testatora. "

Odpowiedź prawnika: Testament w formie aktu notarialnego

Z informacji zawartej w pytaniu wynika, że w aktach sądowych znajduje się wypis aktu notarialnego, w którego treści zawarto rozrządzenie spadkodawcy. Warto jednak pamiętać, że przy dokonywaniu czynności notarialnej (a więc także w razie spisania testamentu w formie aktu notarialnego) notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Stwierdzenie to powinno nastąpić na podstawie prawem przewidzianych dokumentów, a w braku tych dokumentów - w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do określenia tożsamości osoby biorącej udział w czynności notarialnej. Ponadto art. 92 Prawa o notariacie przewiduje, iż niezbędnym elementem każdego aktu notarialnego dokumentującego określoną czynność dokonaną przed notariuszem jest złożenie podpisów osób biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu. Takie ukształtowanie prcedury dokonywania czynności prawnych przed notariuszem (także w zakresie spisywania testamentów) minimalizuje ryzyko dokonywania tych czynności przez osoby podające się za inne.

Prawo o notariacie szczegółowo reguluje dostęp do oryginałów i wypisów aktów dokonanych w obecności notariusza. Art. 95 Ustawy przewiduje, iż oryginały aktów notarialnych nie mogą być wydawane poza miejsce ich przechowywania. Jeżeli Państwo nie uczestniczyli w dokonaniu czynności notarialnej w postaci spisania testamentu, wydaje się, iż trudno będzie Państwu uzyskać wgląd do oryginału aktu w kancelarii notarialnej. Zgodnie bowiem z art. 110 Prawa o notariacie, wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego, w którego okręgu znajduje się kancelaria notariusza, wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom. Sąd orzeka w tym przedmiocie w trybie postępowania nieprocesowego, po wysłuchaniu stron aktu notarialnego, jeżeli stawią się na wezwanie. Postanowienie sądu okręgowego nie podlega zaskarżeniu.

Nadto, art. 111 Ustawy stanowi, iż informacje pisemne i inne dokumenty wydaje się osobom, na których żądanie zostały dokonane czynności notarialne; jeżeli z treści stosunku prawnego to wynika, wydaje się je stronie, której czynność notarialna dotyczy. Notariusz w przypadkach prawem przewidzianych przesyła sądom i innym organom państwowym informacje pisemne o sporządzonych dokumentach i wypisy tych dokumentów. Informacji ustnych o dokonanych czynnościach notariusz może jedynie udzielić instytucjom i osobom, które mają prawo otrzymać wypisy dokumentów stwierdzających te czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dorota 2012-08-25 22:00:11

    witam mam pytanie rodzice żyją jest nas 4 rodzeństwa.rodzice mają nieruchomość tj.dom w zabudowie szeregowej,dowiedziałam sie teraz że rok temu siostra zapłaciła za notariusza i wyprosiła żeby jej zapisali cały dom bo ona wychodzi za mąż tato po długim czasie męczenia podpisał z mamą że dożywotnio rodzice mają po jednym pokoju na innym pietrze każdy z rodziców,a siostra ma obecnie całe drugie piętro po śmierci rodziców całość podobno zaoferowała opiekę rodzicom.siostra przebywa w Anglii żadko bywa w domu.mam pytanie czy mogę coś z tym zrobić za życia rodziców nikt mnie nie poinformował mnie że taki plan został przygotowany i wykonany ,ja tez jestem ich dzieckiem tak jak ona prosze o odpowiedź i czekam z niecierpliwośćią.pozdrawiam

  • Anna 2011-10-08 10:38:06

    Dzień dobry. Piszę do pana z takim problemem, iż nie wiem co trzeba zrobić w mojej sytuacji. Babcia chce wykupić mieszkanie spółdzielcze i w akcie notarialnym zaznaczyć że w razie śmierci mieszkanie przechodzi na mnie (wnuczkę). Czy jest to jakiś problem, czy też nie? A może trzeba spożądzić testament? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika