Czy do umowy o dział spadku niezbędne jest postawienie sądu o nabyciu spadku?

Pytanie:

"Czy do umowy o dział spadku przy zgodzie wszystkich spadkobierców co do podziału spadku niezbędne jest postanowienie sądu w sprawie nabycia spadku?"

Odpowiedź prawnika: Czy do umowy o dział spadku niezbędne jest postawienie sądu o nabyciu spadku?

Do dokonania działu spadku po spadkobiercy konieczne jest przeprowadzenie przed sądem postępowania o stwierdzenia nabycia praw po zmarłym. Dopiero po prawomocnym zakończeniu wspomnianego postępowania istnieje możliwość przeprowadzenia działu spadku w postępowaniu sądowym bądź w drodze umownej (przed notariuszem, gdy w skład masy spadkowej wchodzą nieruchomości) , dysponując postanowieniem o zakończonym postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Więcej na ten temat w artykule: Umowny dział spadku


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika