Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie przed sądem drugiej instancji ma na celu ponowienie i uzupełnienie postępowania przeprowadzonego przed sądem pierwszej instancji, w takim zakresie aby zbadać prawidłowość rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji. Sąd drugiej instancji częściowo rozpoznaje więc sprawę „na nowo" - w toku postępowania w drugiej instancji mogą być powoływane nowe fakty i dowody na ich poparcie, jeśli oczywiście niemożliwe było ich powołanie w niższej instancji. Celem postępowania apelacyjnego jest więc ponowne rozpoznanie sprawy w granicach w jakich rozpatrywał ją sąd pierwszej instancji.
Na marginesie można wspomnieć, iż kontrola wyroku sądu niższej instancji bez ponownego rozpoznawania sprawy jest charakterystyczna dla postępowania toczącego się ze skargi kasacyjnej.
Podstawy wniesienia i rozpoznania apelacji są bardzo szerokie. Może to być zarówno nie rozpoznanie meritum sprawy czy też błędne zastosowanie norm prawnych czy też uchybienia procesowe. Podstawą są także przyczyny nieważności postępowania takie jak m. in. niedopuszczalność drogi sądowej, brak zdolności procesowej czy też sądowej stron postępowania, stan sprawy w toku bądź istnienie prawomocnego orzeczenia w danej sprawie (littis pendentio, res iudicata).
Apelacją mogą być zaskarżone tylko rozstrzygnięcia zawarte w sentencji wyroku a nie w uzasadnieniu wyroku.
Oczywiście mimo zaskarżenia sentencji wyroku, skarżący może powoływać się na rozstrzygnięcia sądu wskazane w uzasadnieniu, jednakże same postanowienia uzasadnienia nie mogą być podstawą apelacji. Sąd nie może więc uchylić orzeczenia wyłącznie na podstawie nieścisłości w uzasadnieniu, które nie miało wpływu na wynik rozstrzygnięcia w sprawie.
Na marginesie można także wspomnieć, iż przysługuje Panu prawo do złożenia wniosku o uzupełnienie uzasadnienia wyroku, w terminie dwóch tygodni od dnia jego doręczenia.