Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionego pytania wynika, że w wyroku rozwodowym sąd określił wysokość alimentów oraz zasady sprawowania opieki nad dzieckiem. Sąd ustalając wysokość miesięcznych alimentów z pewnością brał pod uwagę ustalone przez siebie prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem przez ojca w ciągu 2-tygodniowych wakacji i odpowiednio miarkował wysokość alimentów.
Jeżeli wyrok sądu nie ustala prawa do automatycznego obniżenia alimentów w czasie wakacji z dzieckiem, to zobowiązany do alimentów ma obowiązek płacić je w pełnej wysokości i nie ma prawa żądania zwrotu połowy sumy.
Jeżeli obowiązany do alimentacji uważa, że wysokość alimentów powinna być ustalona w inny sposób, tzn. zmniejszona w okresie wakacji, może skierować do sądu pozew o obniżenie alimentów. Byłoby to obniżenie świadczeń na przyszłość, zasadniczo więc ojciec nie będzie mógł żądać zwrotu już zapłaconych alimentów.
Warto jednak pamiętać, że powództwo o obniżenie alimentów sąd uzna za zasadne najczęściej wtedy, gdy zmieniły się okoliczności, np. zmniejszyły się potrzeby dziecka, ograniczeniu uległa zdolność zarobkowa ojca lub zmieniła się sytuacja dotycząca opieki nad dzieckiem (na przykład, gdy dziecko z pewnym przyczyn faktycznie przebywa u ojca).