Wiarygodność świadka
Pytanie:
"Czy może być powołana na świadka osoba i czy będzie to wiarygodny świadek, który jechał w samochodzie biorącym udział w kolizji drogowej? Kolizja nastąpiła z samochodem służbowym, a świadek jest członkiem załogi użytkującej ten samochód."
Odpowiedź prawnika: Wiarygodność świadka
Zeznania świadków stanowią jeden z rodzajów dowodów, jakie mogą być przeprowadzone w trakcie postępowania sądowego. O tym, czy dana osoba zostanie przesłuchana, decyduje sąd.
Zarówno w procesie cywilnym, jak i w procesie karnym obowiązuje swobodna ocena dowodów przez sędziego. Wg Kodeksu postępowania cywilnego sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów wg własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Wg Kodeksu postępowania karnego sąd swobodnie ocenia dowody z uwzględnieniem zasady prawidłowego rozumowania oraz wskazania wiedzy i doświadczenia życiowego. W związku z tym nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, jaką wiarygodność będzie miał dowód z zeznań świadka w sytuacji opisanej w pytaniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?